Foto: Kamiony se schovají pod zem, Spořilov získá víc zeleně a delší tramvaj

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Spořilovská spojka, která patří k vůbec nejvytíženějším silnicím v Praze, se dočká zastřešení. Zhruba 15 tisíc obyvatel městské čtvrti, kteří si dlouhodobě stěžují na hluk a emise z dopravy, se tak po letech dočká změny, o kterou dlouhodobě usilovali. (Na fotografii je současný stav)
"Pokud vše půjde podle plánu a nenastanou žádné komplikace, stavba zastřešení by mohla odstartovat v roce 2021," říká mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. (Vizualizace navrhovaného stavu.)
Právě TSK teď zahájila proces nezbytný k tomu, aby se stavba mohla uskutečnit. Na ministerstvo životního prostřední poslala projekt k posouzení. (Foto: současný stav.)
Následně se Praha pustí do výstavby dvou tubusů tunelů, které budou více než kilometr dlouhé. Jejich výstavba zabere přibližně dva roky. Další dva roky pak potrvají práce na venkovních úpravách. (Současný stav.)
Foto: Satra
Adam Váchal Adam Váchal
5. 3. 2018 19:50
Praha zažádala o první povolení potřebné pro zastřešení takzvané Spořilovské spojky. To má ulevit přibližně 15 tisícům lidí, kterým denně projíždí pod okny tisíce kamionů. Zastřešení vyjde město přibližně na dvě miliardy korun. Pokud vše půjde podle plánu, stavební práce by mohly odstartovat za tři roky.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy