Brněnští studenti protestovali na podporu Putny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 5. 2013 19:44
Zemana po jeho příjezdu k Nejvyššímu soudu přivítali heslem "Není nám to Putna"
Martin C. Putna
Martin C. Putna | Foto: ČTK

Brno - Asi 50 lidí, převážně studentů, v úterý v Brně protestovalo proti postoji prezidenta Miloše Zemana k profesuře Martina C. Putny.

Vyjádřili také obavu z pozvolné změny parlamentní demokracie v prezidentský systém. Zemana po jeho příjezdu k Nejvyššímu soudu přivítali provoláváním hesla "Není nám to Putna". Prezident se k nim snažil promluvit, megafony ale nepřehlušil a studenti skandování nepřerušili.

Zeman už dříve během dne uvedl, že Putnova profesura není tématem jeho úterní návštěvy ve městě. "Vzhledem k tomu, že se budu vyjadřovat k této otázce zítra (ve středu) na tiskové konferenci s ministrem školství, nechte se překvapit, co na této tiskové konferenci oba dva řekneme," uvedl prezident.

Později pak novinářům řekl, že demokracie podle něj obnáší především diskuzi, a nikoliv řev. Zároveň poukázal na počet demonstrantů - podle něj nízký, stejně jako při pondělních protestech v Praze. "Já jsem zažil poněkud jiné demonstrace, kde bylo 750 000 lidí," uvedl prezident s odkazem na události spojené s pádem totalitního režimu v roce 1989.

Studenti účast na úterním protestu odhadli na více než 100 lidí. Situaci hodnotili tak, že s nimi Zeman odmítl diskutovat. "Prezident Zeman narušuje zavedený akademický pořádek a velmi křehkou stabilitu vysokoškolského systému, to si nemůžeme nechat líbit," uvedl místopředseda Akademického senátu Masarykovy univerzity Pavel Troubil.

Zeman v minulých dnech vyjádřil rezervovaný postoj ke jmenování Putny profesorem, přestože akademik splnil veškeré podmínky a podpořila jej vědecká rada Univerzity Karlovy. Studenti to považují za bezprecedentní krok, který si žádá vysvětlení.

"Jako studenti nesouhlasíme s jakýmkoliv omezováním akademických svobod. Natož takovým, které je zdůvodňováno pochybnými argumenty hraničícími až s homofobií a omezováním svobody projevu," uvedl za organizátory protestu Petr Soukeník.

Prezident v pondělí uvedl, že mu nevadí Putnova sexuální orientace, ale to, s jakým transparentem přišel na festival Prague Pride. Text transparentu zněl "Katolické buzny zdraví Bátoru". Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů.

Na svolání protestu se podílí Masarykova studentská unie, Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity nebo sdružení Studentské jaro, které loni v Brně pořádalo rozsáhlé protesty proti vysokoškolské reformě a údajnému okleštění akademických svobod.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy