Brněnští studenti protestovali na podporu Putny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 5. 2013 19:44
Zemana po jeho příjezdu k Nejvyššímu soudu přivítali heslem "Není nám to Putna"
Martin C. Putna
Martin C. Putna | Foto: ČTK

Brno - Asi 50 lidí, převážně studentů, v úterý v Brně protestovalo proti postoji prezidenta Miloše Zemana k profesuře Martina C. Putny.

Vyjádřili také obavu z pozvolné změny parlamentní demokracie v prezidentský systém. Zemana po jeho příjezdu k Nejvyššímu soudu přivítali provoláváním hesla "Není nám to Putna". Prezident se k nim snažil promluvit, megafony ale nepřehlušil a studenti skandování nepřerušili.

Zeman už dříve během dne uvedl, že Putnova profesura není tématem jeho úterní návštěvy ve městě. "Vzhledem k tomu, že se budu vyjadřovat k této otázce zítra (ve středu) na tiskové konferenci s ministrem školství, nechte se překvapit, co na této tiskové konferenci oba dva řekneme," uvedl prezident.

Později pak novinářům řekl, že demokracie podle něj obnáší především diskuzi, a nikoliv řev. Zároveň poukázal na počet demonstrantů - podle něj nízký, stejně jako při pondělních protestech v Praze. "Já jsem zažil poněkud jiné demonstrace, kde bylo 750 000 lidí," uvedl prezident s odkazem na události spojené s pádem totalitního režimu v roce 1989.

Studenti účast na úterním protestu odhadli na více než 100 lidí. Situaci hodnotili tak, že s nimi Zeman odmítl diskutovat. "Prezident Zeman narušuje zavedený akademický pořádek a velmi křehkou stabilitu vysokoškolského systému, to si nemůžeme nechat líbit," uvedl místopředseda Akademického senátu Masarykovy univerzity Pavel Troubil.

Zeman v minulých dnech vyjádřil rezervovaný postoj ke jmenování Putny profesorem, přestože akademik splnil veškeré podmínky a podpořila jej vědecká rada Univerzity Karlovy. Studenti to považují za bezprecedentní krok, který si žádá vysvětlení.

"Jako studenti nesouhlasíme s jakýmkoliv omezováním akademických svobod. Natož takovým, které je zdůvodňováno pochybnými argumenty hraničícími až s homofobií a omezováním svobody projevu," uvedl za organizátory protestu Petr Soukeník.

Prezident v pondělí uvedl, že mu nevadí Putnova sexuální orientace, ale to, s jakým transparentem přišel na festival Prague Pride. Text transparentu zněl "Katolické buzny zdraví Bátoru". Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů.

Na svolání protestu se podílí Masarykova studentská unie, Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity nebo sdružení Studentské jaro, které loni v Brně pořádalo rozsáhlé protesty proti vysokoškolské reformě a údajnému okleštění akademických svobod.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy