Zeman: Vadí mi Putnův transparent, ne orientace

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 5. 2013 17:10
Putna nesl během pochodu homosexuálů ceduli s nápisem "katolické buzny zdraví Bátoru"
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Repro You Tube - Zdeněk Chaloupka

Praha - Prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že respektuje sexuální orientaci akademika Martina C. Putny, ale že mu vadí, s jakým transparentem vystoupil v Praze na pochodu homosexuálů.

Zeman odmítl jmenovat Putnu profesorem, aniž uvedl důvod. To vyvolalo pobouření akademické obce, studentů i politiků.

"Samozřejmě, já plně respektuji právo na sexuální orientaci, ale něco jiného je právo na sexuální orientaci a, jak už jsem řekl, něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji, ´katolické buzny zdraví Bátoru´," řekl Zeman novinářům před zahájením Žofínského fóra.

Putna, který je označován za jednoho z nejvýraznějších českých katolických intelektuálů, se ve svém díle mimo jiné zabývá vztahem homosexuality a náboženství.

Bývalý předseda konzervativního hnutí D. O. S. T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů.

Podle předsedkyně akreditační komise Vladimíry Dvořákové je Zemanovo rozhodnutí projevem nedůvěry vůči akademické obci. Napsala to v dopise adresovaném Zemanovi.

"Vaše rozhodnutí o možnosti nejmenovat kandidáta (Putnu) představuje faktické vyjádření nesouhlasu se závěry vědeckých rad Univerzity Karlovy v Praze a její Fakulty humanitních studií, v nichž zasedají desítky předních autorit české vědy," uvedla Dvořáková. Komise podle ní neví o žádných pochybeních, kvůli kterým by Putna neměl být jmenován.

Studenti žádají loajalitu profesorských kandidátů

Za Putnou však stojí studenti, akademici i politici z ODS, TOP 09, ČSSD i LIDEM. Studentská iniciativa vyzvala v otevřeném dopise kandidáty na profesuru, aby nepřijímali od prezidenta titul, dokud se nevyřeší spor ohledně Putnova jmenování.

"Obracíme se na ty z vás, kteří jste prošli řádným profesorským řízením, s výzvou, abyste ve svém zájmu a v zájmu zachování akademických svobod nepřijímali titul z rukou prezidenta republiky, dokud svůj postoj vůči Martinu C. Putnovi nepřehodnotí nebo uspokojivě nevysvětlí," vyzvala iniciativa.

"Situace, kdy prezident republiky bezprecedentně odmítne jmenovat kandidáta, který prošel náročným profesorským řízením a byl vědeckou radou Univerzity Karlovy v Praze navržen ke jmenování profesorem, si podle našeho názoru žádá důkladné vysvětlení," uvádí iniciativa Za svobodné vysoké školy ve svém otevřeném dopise. Od pondělního rána se pod něj podepsalo kolem 200 lidí".

Protest na Putnovu podporu svolal na čtvrtek i předseda Strany zelených Ondřej Liška, který sdělil, že očekává až 2000 účastníků. Liškovy akce se slíbila zúčastnit třeba senátorka Eliška Wagnerová, profesor Jiří Zlatuška nebo ředitel Gay Pride Czeslaw Walek.

Zemanův odmítavý postoj k návrhu na jmenování Putny profesorem v pátek nemile překvapil rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla, na jehož škole Putna působí. Hrad v neděli uvedl, že Zeman by se s Hamplem rád sešel. Čeká na jeho dopis.

"Pokud by tomu tak skutečně bylo a pan prezident by jmenování nakonec nepodepsal, jednalo by se o historicky první případ a bylo by nutné hledat řešení," uvedl mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy