Rektor UK Hampl se sejde kvůli Putnovi se Zemanem

Jakub Novák
20. 5. 2013 17:11
Sejít by se měli ve středu odpoledne na Pražském hradě
Rektor UK Václav Hampl.
Rektor UK Václav Hampl. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Případ Martina C. Putny, kterého se prezident Miloš Zeman rozhodl nejmenovat profesorem, bude mít pokračování ve středu odpoledne.

V tu dobu totiž na Pražský hrad zavítá šéf největší a nejstarší české univerzity, rektor Václav Hampl.

Podle vyjádření Univerzity Karlovy totiž rektor Hampl přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana - tlumočenou prostřednictvím Kanceláře prezidenta republiky - k osobnímu setkání.

Setkání proběhne ve středu o půl šesté odpoledne.

Na programu má být právě profesorské řízení docenta Martina C. Putny. Vysvětlení prezidentova rozhodnutí nepodepsat návrh, podaný ministrem školství, který předtím prošel schvalovacím procesem akademickými orgány, přitom požaduje nejen Putnova alma mater, ale i další instituce a organizace.

V pondělí se k nim přidala například Akreditační komise nebo Rada vysokých škol.

Vysoké školy: Bezprecedentní zásah do autonomie

"Užší předsednictvo Rady VŠ považuje případné neakceptování návrhu vědecké rady UK na jmenování doc. Putny profesorem za bezprecedentní zásah do autonomie vysokých škol. Rada vysokých škol proto vyzývá prezidenta republiky, aby neprodleně objasnil nastalou situaci a zveřejnil své oficiální rozhodnutí ve věci jmenování docenta Putny profesorem," píše šéf rady Jakub Fischer.

"Akreditační komise je ze zákona zodpovědná za to, že má daná instituce právo udělit profesorské tituly. V dopise proto žádáme, aby nám prezident sdělil, kde došlo k pochybení, abychom mohli případně reagovat," vysvětluje zase žádost o vysvětlení Zemanova kroku šéfka komise Vladimíra Dvořáková.

Doposud jako hlavní důvod nejmenovat Putnu profesorem totiž Zeman uváděl, že jde o to, s jakým transparentem vystoupil v Praze na pochodu homosexuálů. Vyloučil také, že by zde šlo o Putnovu sexuální orientaci.

"Samozřejmě, já plně respektuji právo na sexuální orientaci, ale něco jiného je právo na sexuální orientaci a, jak už jsem řekl, něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji, ´katolické buzny zdraví Bátoru´," řekl naposledy Zeman novinářům před zahájením Žofínského fóra.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy