Rektor UK Hampl se sejde kvůli Putnovi se Zemanem

Jakub Novák
20. 5. 2013 17:11
Sejít by se měli ve středu odpoledne na Pražském hradě
Rektor UK Václav Hampl.
Rektor UK Václav Hampl. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Případ Martina C. Putny, kterého se prezident Miloš Zeman rozhodl nejmenovat profesorem, bude mít pokračování ve středu odpoledne.

V tu dobu totiž na Pražský hrad zavítá šéf největší a nejstarší české univerzity, rektor Václav Hampl.

Podle vyjádření Univerzity Karlovy totiž rektor Hampl přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana - tlumočenou prostřednictvím Kanceláře prezidenta republiky - k osobnímu setkání.

Setkání proběhne ve středu o půl šesté odpoledne.

Na programu má být právě profesorské řízení docenta Martina C. Putny. Vysvětlení prezidentova rozhodnutí nepodepsat návrh, podaný ministrem školství, který předtím prošel schvalovacím procesem akademickými orgány, přitom požaduje nejen Putnova alma mater, ale i další instituce a organizace.

V pondělí se k nim přidala například Akreditační komise nebo Rada vysokých škol.

Vysoké školy: Bezprecedentní zásah do autonomie

"Užší předsednictvo Rady VŠ považuje případné neakceptování návrhu vědecké rady UK na jmenování doc. Putny profesorem za bezprecedentní zásah do autonomie vysokých škol. Rada vysokých škol proto vyzývá prezidenta republiky, aby neprodleně objasnil nastalou situaci a zveřejnil své oficiální rozhodnutí ve věci jmenování docenta Putny profesorem," píše šéf rady Jakub Fischer.

"Akreditační komise je ze zákona zodpovědná za to, že má daná instituce právo udělit profesorské tituly. V dopise proto žádáme, aby nám prezident sdělil, kde došlo k pochybení, abychom mohli případně reagovat," vysvětluje zase žádost o vysvětlení Zemanova kroku šéfka komise Vladimíra Dvořáková.

Doposud jako hlavní důvod nejmenovat Putnu profesorem totiž Zeman uváděl, že jde o to, s jakým transparentem vystoupil v Praze na pochodu homosexuálů. Vyloučil také, že by zde šlo o Putnovu sexuální orientaci.

"Samozřejmě, já plně respektuji právo na sexuální orientaci, ale něco jiného je právo na sexuální orientaci a, jak už jsem řekl, něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji, ´katolické buzny zdraví Bátoru´," řekl naposledy Zeman novinářům před zahájením Žofínského fóra.

 

Právě se děje

Další zprávy