Účet za noc bouřek: Bahno na silnicích, zastavené vlaky

ČTK ČTK
21. 6. 2012 11:35
Silné bouřky v noci a nad ránem způsobily komplikace na železnicích a silnicích
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: čtk

Praha - Jih a západ Česka ve středu večer a v noci zasáhly silné bouřky s přívalovým deštěm, který za sebou nechal zatopené sklepy a komunikace, polámané stromy a sesutou zeminu.

Počasí zkomplikovalo také dopravu na železnicích a silnicích, na některých místech nejezdí vlaky a několik silnic je neprůjezdných kvůli naplavenému bahnu nebo zatopení.

S odstraňováním následků počasí pomáhali i hasiči, kteří vyjeli k dvojnásobku technických pomocí.

Středeční bouřky způsobily materiální škody i v Rakousku a Německu, v Dolním Bavorsku si vyžádaly jeden lidský život.

V Česku hasiči při středečních zásazích podle mluvčí Ivany Svitákové zachránili 19 lidských životů a 30 lidí evakuovali. Celkem vyjeli k 295 technickým pomocím, přičemž jejich denní průměr je 149. Nejčastěji zasahovali v Plzeňském a Jihočeském kraji.

V Plzeňském kraji odčerpávali hlavně vodu ze sklepů a odstraňovali stromy spadlé na silnici. Zasahovali také u tří požárů, které zapříčinil úder blesku.

Záplava po přívalovém dešti zůstala v Plaské, Folmavské a Karlovarské ulici v Plzni, uvízlo tam několik vozidel. Jen omezeně průjezdná je po sesuvu zeminy silnice 27 u Třemošné na Plzeňsku.

Bouřka se podepsala i na železnici, výpadek dodávek elektřiny zastavil vlaky mezi Blovicemi a Nezvěsticemi na Plzeňsku.

Blesk zapálil střechu stodoly

Na jihu Čech zasáhla bouře nejvíc Českobudějovicko, kde stále zůstává mimo provoz železniční trať v úseku Chotýčany - Hluboká nad Vltavou - Zámostí.

U Chrášťovic na Strakonicku blesk ve středu po 22:00 poničil část plynovodu a plyn se následně vzňal. Nikdo ale nebyl zraněn.

Několikacentimetrová kaluž vody zůstávala na nábřeží Vltavy dlouho poté, co přestalo pršet. Voda z prohlubně neměla kam odtéci.
Několikacentimetrová kaluž vody zůstávala na nábřeží Vltavy dlouho poté, co přestalo pršet. Voda z prohlubně neměla kam odtéci. | Foto: Ondřej Besperát

Ve Slabcích na Rakovnicku zřejmě blesk před půlnocí zapálil střechu stodoly, která poté spadla.

Právě na Rakovnicku noční bouřka ve středních Čechách řádila nejvíc. Středočeští hasiči zaznamenali do rána 45 výjezdů, z toho na Rakovnicku zasahovali více než dvacetkrát.

Dvanáct zásahů měli také na Kutnohorsku. Tam mimo jiné narazil osobní vlak do stromu, takže musela být zastavena doprava na trati mezi Zbraslavicemi a Zručí nad Sázavou.

Na rodinný dům spadl strom

V sousední Vysočině hasiči vyjeli v noci k 16 případům spojených s bouřkou a deštěm. Před půlnocí například spadl strom na střechu rodinného domu ve Fibichově ulici v Jihlavě. Hasiči vzrostlý smrk odstranili a střechu provizorně opravili.

Bouře se nevyhnula ani Královéhradeckému kraji, kde energetici odstraňovali desítky poruch. Nejvíce byla zasažena Rokytnice v Orlických horách.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaká bude předpověď počasí?

 

Právě se děje

Další zprávy