Blesk na Strakonicku poničil plynovod, plyn začal hořet

ČTK ČTK
21. 6. 2012 8:36
Nikdo nebyl zraněn, škoda je pět milionů. Dodávky plynu požár neohrozil
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chrášťovice - Škodu pět milionů korun způsobil blesk, který ve středu po 22:00 poničil část plynovodu u Chrášťovic na Strakonicku. Plyn se tam následně vzňal.

Nikdo nebyl zraněn a dodávky plynu pro domácí ani zahraniční odběratele požár neohrozí. Řekl to mluvčí společnosti Net4Gas Milan Řepka.

Hasiči na místě zasahovali do čtvrtečních ranních hodin, řekla jejich mluvčí Vendula Matějů.

Podle Řepky blesk zasáhl a poškodil tlakové čidlo a přívodní potrubí trasového uzávěru, které má průměr 12 milimetrů.

Trasový uzávěr v Chrášťovicích je pracoviště bez obsluhy, takže blesk a následný požár nikoho nezranil.

Potrubí bylo odstaveno mimo provoz a hasiči museli 25 kilometrů potrubí odtlakovat. Plyn nechali v místě výbuchu vyhořet a kolem 5:30 se podařilo po poklesu tlaku unikající plyn zastavit, řekla Matějů.

Bouřky způsobily v Jihočeském kraji v noci řadu problémů. Hasiči řešili více než stovku mimořádných událostí. Většinou se jednalo o odčerpávání vody nebo odklízení spadlých stromů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy