Užijte si nejteplejší den roku. Pak to půjde z kopce

Dagmar Honsová, Meteopress
20. 6. 2012 9:30
Počátkem léta se začne ochlazovat a vstup do prázdnin bude poměrně chladný
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pokopeli

Praha - Středa bude jak nejteplejším dnem týdne, tak i nejteplejším dnem od začátku letošního roku. Nejvyšší odpolední teploty se na východě území zastaví až na 34 °C.

Zatímco předpověď počasí pro Čechy ukazuje na oblačno až polojasno s občasnými přeháňkami a bouřkami, které mohou být ojediněle silné a doprovázené krupobitím, přívalovým deštěm o intenzitě kolem 50 mm/hod a silným větrem, na Moravě a ve Slezsku bude jasno nebo polojasno.

Také během noci na čtvrtek se na přechodu studené fronty dále do východní Evropy mohou místy vyskytovat silné bouřky. Úderem čtvrtečního dne pak začíná astronomické léto, což opět potvrdí i teploty, které budou šplhat až ke 30 °C.

Fotíte s námi tropy v Česku, tady je první ochutnávka:

Astronomické léto 21. června začíná přesně v 1.09 hodin SEČ. Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní polokouli nastane letní slunovrat, máme tak před sebou nejdelší den a nejkratší noc v roce.

Ještě první letní den naměříme tropické teploty, poté se ale začne ochlazovat a z měsíčního výhledu počasí vyplývá, že letošní školní prázdniny odstartují teplotami pohybujícími se jen kolem 20 °C.

Podívejte se na předběžnou třicetidenní předpověď:

Období od 21. do 30. června 2012

Bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Očekáváme i bouřky, zpočátku místy, postupně jen ojediněle. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 19 až 14 °C, postupně klesnou na 15 až 10 °C. Denní teploty zpočátku vystoupají na 25 až 31 °C, pak budou pozvolna klesat na 22 až 26 °C. Koncem června lze očekávat 19 až 24 °C.

Období od 1. do 10. července 2012

Předpověď ukazuje na polojasno až oblačno, místy s přeháňkami. Zpočátku se ojediněle vyskytnou bouřky, postupně místy. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 16 až 10 °C, denní teploty zpočátku období mezi 19 až 24 °C, postupně se oteplí na 23 až 27 °C.

Období od 11. do 20. července 2012

Bude polojasno, jen přechodně až oblačno s místními přeháňkami nebo bouřkami. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 17 až 12 °C, denní teploty vystoupají na 23 až 29 °C.

Celkově očekáváme, že následující měsíc bude teplotně mírně nadprůměrný s průměrnou teplotou vzduchu na 17 °C. Předpokládaný úhrn srážek pro toto období je 82 mm, což je rovněž nadprůměrný údaj.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy