Soud uložil tři roky vězení za manipulaci armádních zakázek

ČTK ČTK
25. 3. 2014 10:53
Verdikty soudu nejsou pravomocné, obžalovaní se mohou odvolat. Další rozsudky by měly padnout ve středu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

České Budějovice - Českobudějovický soud v úterý uložil první trest vězení za manipulaci armádních zakázek. Na tři roky do věznice s dozorem poslal jednoho muže.

Dalších osm obžalovaných potrestal tříletými podmínkami, jeden muž dostal dvouletý podmíněný trest. V celé kauze tendrů Vojenské ubytovací a stavební správy bylo obžalováno dvaapadesát lidí, kteří podle vyšetřování způsobili škodu 330 milionů korun.

Organizovaná skupina ovlivňovala výběrová řízení

V minulém týdnu soud uložil sedmadvaceti lidem podmíněné tresty od dvou do tří let. Dva lidi zprostil obžaloby a u jednoho upustil od potrestání.

Další rozsudky vynese soud ve středu. Verdikty nejsou pravomocné, obžalovaní se proti nim mohou odvolat.

Úterního soudního stání se zúčastnil jen jeden obžalovaný, ostatní požádali o to, aby soud jednal v jejich nepřítomnosti. Předseda senátu Ondřej Vítů četl jen samotný rozsudek bez odůvodnění, který měl více než dvacet stránek, přes hodinu.

Obžalovaní rovněž dostali peněžité tresty v rozmezí od 150 tisíc do 600 tisíc korun.

Podle soudu několik lidí vytvořilo organizaci, jež v letech 2005 až 2007 ovlivňovala výběrová řízení. Obžalovaní prý dokonce několikrát usilovali o odstranění pro ně nevhodných osob. "V komunikaci používali telefonické kontakty jen minimálně, používali různé přezdívky a hovořili v náznacích," uvedl Vítů.

Tato organizace se podílela mimo jiné na manipulaci zakázek plynofikace kotelny v Jindřichově Hradci, práce na ubytovně a středisku v Litoměřicích, výměny oken, rekonstrukce nebo zateplení střech na objektech v Praze, Pardubicích, Olomouci a Lipníku nad Bečvou.

Třicet ovlivněných konkurzů na rekonstrukce

Českobudějovický krajský soud začal případ řešit v září 2012. Na prvním líčení se v soudní síni sešlo všech dvaapadesát obžalovaných.

Podle protikorupční policie ovlivnili nejméně třicet zadávacích řízení na rekonstrukci objektů v Litoměřicích, Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích a Praze.

Krátce po zahájení jednání se tehdy obhájci ohrazovali proti podmínkám, podle nich soudní síň kapacitně nevyhovovala standardům. Předseda senátu Ondřej Vítů proto rozdělil proces na několik skupin, s nimiž soud vedl líčení odděleně.

Státní zástupce vznesl obžalobu kvůli trestným činům zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu, nepřímého úplatkářství a zločinného spolčení.

Mezi obžalovanými figurovalo jedenáct bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, osmatřicet představitelů podnikatelských subjektů a jejich zaměstnanců, dva notáři a jeden advokát.

Spisové podklady k případu měly i s přílohami přes 40 tisíc stran. Vítů uvedl, že se jimi zabýval od března 2011. Případ si před zahájením procesu na chvíli přebral pražský vrchní soud, ale vrátil ho do Českých Budějovic.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž na Novém Zélandu pobodal nožem lidi v supermarketu, pět osob je zraněných

Pět zraněných si vyžádal dnešní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy, svědčící o tom, že by šlo o terorismus.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními. O jejich stavu zatím nejsou podle AP podrobnější zprávy. Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Někteří zákazníci se ale pokusili útočníka zadržet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy