Písek - Podmíněné tresty v pátek udělil písecký okresní soud v případu bývalého šéfa českobudějovické dopravní policie Václava Vališe.
Podle státního zástupce Vališ a dva obžalovaní úředníci píseckého městského úřadu Dana Martincová a František Rychlík ovlivňovali řízení při dopravních přestupcích. Stalo se tak údajně mimo jiné i v případu vlivného člena ODS Pavla Dlouhého.
Státní zástupce v pátek uvedl, že právě Dlouhý bude možná muset čelit vyšetřování kvůli křivé výpovědi.
Vališovi soud udělil za zneužití pravomoci veřejného činitele, vydírání a podplácení tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let.
Rychlík dostal za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku tříletý trest s pětiletým odkladem. Martincové soud udělil dvouletou podmínku s tříletým odkladem za zneužití pravomoci úřední osoby.
Rozsudky nejsou pravomocné, Rychlík a Martincová se odvolali, Vališ si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.
Rychlík s Martincovou na píseckém úřadě podle obžaloby nestandardně řešily několik přestupků. Podle spisu šlo o podvodný systém, který delší dobu na správním odboru fungoval.
Žalobce Michal Muravský uvedl, že dozorující státní zastupitelství kvůli podezření, že písečtí úředníci postupují při řešení přestupků nestandardně, nechalo v inkriminovaných prostorách radnice nainstalovat kamery a odposlechy. "A tím jsme se vlastně i náhodou dostali k případu pana Dlouhého," řekl Muravský.
Vlivný člen ODS a současný místostarosta Hluboké nad Vltavou Pavel Dlouhý údajně v září 2010 překročil na Písecku rychlost mimo obec o více než 50 kilometrů. Dopravní přestupek byl promlčen, protože jej úřady řešily déle než rok.
Dlouhý před časem u soudu novinářům řekl, že pokud povolenou rychlost překročil, tak jen nepatrně. Nemyslí si, že by se něčím provinil.
"Mám za to, že Pavel Dlouhý nemluvil před soudem pravdu a v nejbližší době se chystám podat podnět zdejšímu státnímu zastupitelství k dalším úkonům trestního řízení. Pavel Dlouhý je podle mě podezřelý z přečinu křivé výpovědi," uvedl Muravský.
Dodal, v čem Dlouhý podle něho nemluvil pravdu. "V podstatě kategoricky tvrdil, že jel maximálně sto kilometrů v hodině. Že nejel rychlostí, která mu byla naměřena. Řekl, že buď nemluví pravdu on, nebo ti, co ho měřili. Ve světle důkazů, které byly soudu předloženy, podle mě nemluví pravdu on," řekl státní zástupce.
Ubytujeme tě na týden na Hluboký
Podle obžaloby Vališ ve spolupráci s Rychlíkem a Martincovou Dlouhého případ ovlivnili a podíleli se na jeho promlčení. Naznačovaly to i odposlechy, které loni v listopadu v soudní síni zazněly.
Vališ v listopadu 2010 navštívil svého známého Rychlíka, který na správním odboru radnice pracoval. Bývalý šéf českobudějovické dopravní policie se tam podle záznamu snažil ovlivnit řízení při přestupku Dlouhého.
"Ubytujeme tě na týden na Hluboký, kde budeš chtít. V dnešní době není problém zařídit prakticky všechno," nabízel podle žalobce v odposlechu Vališ úředníkovi protislužby.
Vališ podle obžaloby postupoval nestandardně i u jiného případu. V listopadu 2009 údajně zasahoval u nehody šéfa několika společností Miroslava Dvořáka, aniž byl v tu dobu ve službě.
Známý jihočeský podnikatel před časem u soudu popřel, že tehdejšího ředitele dopravní policie ke své autonehodě volal. U havárie prý ale zastavil i náměstek ředitele jihočeských hasičů Zdeněk Kala. Také on v tu dobu nebyl ve službě.
Vališ i Kala u soudu tvrdili, že u dopravních nehod zastavují pokaždé, protože jsou na to ze zaměstnání zvyklí.
Krátce po havárii Dvořák místo opustil a odjel domů. Až tam za ním prý přijeli policisté i Vališ a Kala, aby podnikatel podstoupil dechovou zkoušku na alkohol. Podle výsledku byla negativní. Přístroj na zjištění alkoholu mu údajně dával Vališ.