Policie navrhla žalobu pro primátora Českých Budějovic

ČTK Domácí ČTK, Domácí
24. 2. 2014 17:33
Podle vyšetřovatelů měl Juraj Thoma podepsat v roce 2010 nevýhodnou smlouvu.
Foto: Ludvík Hradilek

České Budějovice - Policie navrhuje, aby státní zastupitelství podalo žalobu na českobudějovického primátora Juraje Thomu (OPB).

Policie ho viní z toho, že v roce 2010 podepsal pro město nevýhodný dodatek smlouvy k provozu IT služeb na magistrátu, čímž městu údajně způsobil škodu až devět milionů korun.

O možnosti podání žaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku rozhodne plzeňské státní zastupitelství, kterému jihočeští kriminalisté případ předali, řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Thoma od začátku vinu popírá, v pondělí své přesvědčení znovu zopakoval.

Před podpisem onoho nešťastného dokumentu jsem měl k dispozici písemné ubezpečení tři pracovníků magistrátu, že je vše v pořádku. Podobnou 'košilku' s podpisovou garancí příslušného odboru a magistrátního právníka musí mít každá smlouva, která se mi dostane do rukou," vysvětlil.

Podle svých slov tak nechápe, proč je policie přesvědčena, že budějovický magistrát zaměstnává své právníky a dalších 500 úředníků z "čistě formálních důvodů" bez odpovědnosti za své konání.

Žalobce jednou stíhání zastavil

Policie už kvůli tomuto případu primátora v minulosti obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Plzeňské státní zastupitelství případ řešilo předloni. V prosinci 2012 primátorovo stíhání zastavilo. Policie se však loni k vyšetřování vrátila.

"Podstatou stíhání je skutečnost, že obviněný měl jako úřední osoba neoprávněně uzavřít dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností BitServis," řekl Matzner.

"Společnost tak zvýhodnil přidělením této nadlimitní zakázky bez řádného zadávacího řízení a tím překročil svoji pravomoc. Podpis dodatku měl být projednán a schválen radou města," uvedl mluvčí.

Podle znaleckého posudku by tato zakázka, pokud by byla transparentně zadána, stála město o devět milionů korun méně, dodal.

Nevyřešená štěnice

Thoma postup policie kritizoval i v minulosti. Za naprosto účelové a zlovolné považoval například vyčíslení domnělé škody, která měla městu vzniknout uzavřením takzvaného dodatku číslo dva, tedy pokračováním smluvního vztahu, o němž rozhodla celá rada města.

"Policejní komisař totiž mezi škodu započítává platby mezi městem a společností BitServis, ke kterým vůbec nedošlo," prohlásil loni v květnu Thoma.

Primátor také nyní připomněl, že policie neprošetřila, kdo odposlouchával jeho jednání v kanceláři. 

 

Právě se děje

Další zprávy