České Budějovice - Jihočeská krajská radní pro školství Vítězslava Baborová (KSČM) uvažuje o rezignaci na svou funkci.
Řekl to předseda jihočeských komunistů Petr Braný.
Pokud by Baborová, která prakticky od svého jmenování do funkce marodí, skutečně odstoupila, nahradil by ji patrně další zástupce komunistů.
Proti tomu, že krajským radním pro školství je člen KSČM, protestují od listopadu loňského roku v jižních Čechách tisíce lidí.
"Záleží na zdravotním stavu paní Baborové. Lékařská zpráva by měla být známa na přelomu měsíce, potom k tomu zaujmeme další stanovisko," řekl Braný.
Baborová je na nemocenské od chvíle, kdy se proti jmenování zástupce KSČM do funkce radního pro školství zvedly první vlny odporu. "Necítí se dobře a o tom, že by rezignovala, skutečně seriózně uvažuje," řekl Braný. Baborová s médii nekomunikuje.
O případném konci radní pro školství zatím nic neví ani jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). "Jedná se patrně po vnitrostranické záležitosti KSČM. Na dnešním zasedání rady jsme každopádně tuto věc neřešili," uvedl ve čtvrtek Zimola. Ten zatím nechtěl víc spekulace o konci Baborové a další souvislosti s tím spojené komentovat.
Volby v Jihočeském kraji loni v říjnu vyhrála ČSSD před KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství komunistku, což vyvolalo první vlnu nevole části studentů a veřejnosti. Ještě před zvolením radní učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby školství vedl zástupce KSČM.
Dobrovolníci protestují hladovkou
Dosud ji podepsalo přes 12 tisíc lidí. Žáci třeboňského gymnázia začali proti komunistické radní protestovat jako první, postupně se přidaly další školy. Záhy vznikla i petice na podporu Baborové. Podepsalo ji přes 6000 lidí.
Na protest proti vládě ČSSD s KSČM se v Českých Budějovicích konala tři shromáždění, nyní také dobrovolníci drží štafetovou hladovku. Ta začala 8. ledna a po 24 hodinách se v ní střídají jedinci, kteří po tu dobu nejedí.
Studenti současný stav ve vedení kraje označují za podvod na voliče. Podle nich sociální demokraté porušili takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje spolupráci ČSSD s jakýmikoliv extremistickými stranami, také s KSČM.