Boj o Šumavu graduje, park hrozí kalamitou tisíciletí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 6. 2011 20:27
Ekologové mluví o likvidaci Šumavy, její vedení zase o kůrovcové kalamitě tisíciletí
Otrávené lapáky u turistického odpočívadla na Javoří pile
Otrávené lapáky u turistického odpočívadla na Javoří pile | Foto: Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Vimperk (Prachaticko) -  Hnutí Duha vs. vedení Národního parku Šumava a nově i prezident Václav Klaus. Ideologický souboj graduje, protistrany se snaží vytahovat nová esa z rukávu. Tím nejnovějším je tvrzení šumavského vedení, že začíná "kůrovcová kalamita tisíciletí".

Že na šumavské lesy letos udeří kůrovcová kalamita tisíciletí, sdělila v úterý ČTK Jana Sýsová, což je asistentka náměstka Národního parku Šumava Jiřího Mánka. Kalamita podle ní už začala. Podle internetových stránek parku ale lesníci letos zatím zpracovali jen nepatrně více napadeného dřeva než loni touto dobou.

"Politika totální bezzásahovosti uplatňovaná ředitelem Správy Národního parku a CHKO Šumava Františka Krejčího zejména po úderu "hurikánu" Kyrill (v lednu 2007) vytvořila obrovský zdroj kůrovce v bezzásahových zónách," uvedla Sýsová v tiskové zprávě, za kterou podle Mánka stojí celé vedení parku.

CHKL aneb Chráněná kůrovcová líheň

Krejčí byl v čele parku od března 2007. Spolu s exministrem Martinem Bursíkem připravili plán, že namísto zpracování kalamitního dřeva bude vše ponecháno bez ošetření na místě. Dnešní vedení tvrdí, že tak na tři roky vznikla chráněná kůrovcová líheň o rozloze 16 000 hektarů. Reakci jeho předchůdců ČTK zjišťuje.

V bezzásahových územích bylo podle současného vedení v letech 2007-2010 ponecháno přes 1 100 000 m3 pro kůrovce atraktivního smrkového dřeva bez zpracování. 

Dnešní představitelé NP Šumava tasí ještě další "hausnumero": Jen za loňský rok bylo usmrceno půl milionu zdravých smrků. Půl milionu zdravých smrků bylo předloženo kůrovci, aby se zde nerušeně rozmnožil a vylétl do dalších porostů, uvádí se ve zprávě.

Lesníci, které ČTK požádala o komentář, považují ovšem  čísla za zmatečná. Navíc z webu parku tato čísla na příkaz vedení zmizela.

Kůrovce vyženeme, i kdyby na to měly padnout živé stromy...

Nové vedení parku na popud pracovní komise v čele s píseckým lesníkem Josefem Vovesným hledalo letos před prvním rojením netradiční obranná opatření.

Prezident Václav Klaus obhlíží Šumavu z rozhledny na Poledníku
Prezident Václav Klaus obhlíží Šumavu z rozhledny na Poledníku | Foto: Plzeňský kraj

Zatímco loni bylo v parku před rojením umístěno na 35 000 lapáků, lapačů a trojnožek, letos v dubnu ve stejném období jich bylo jen 11 300. Některá opatření by však podle ředitele parku Jana Stráského měla být pětinásobně účinná. Netradičně, na doporučení Vovesného, letos lesníci lákali kůrovce feromony na živé stromy, což se nikdy v minulosti v parku nedělalo.

Stráský je odhodlán realizovat plán k zastavení šíření kůrovce. "Pokud bychom se chovali jinak, umíraly by další miliony stromů a vznikaly by další stovky nebo i tisíce hektarů nežádoucích holin," uvedl ve zprávě.

Vedení Národního parku Šumava představilo v úterý situaci prezidentu Václavu Klausovi. Ten v průběhu odpoledního pobytu na Šumavě vyjádřil Správě národního parku jednoznačnou podporu pro zastavení kůrovcové kalamity.

 

Právě se děje

Další zprávy