Horská služba na Luční boudě končí, nemůže si dovolit nájem

ČTK ČTK
3. 5. 2014 12:42
Záchranáři přišli o jediné sídlo přímo na hřebenech Krkonoš, ke zraněným turistům budou muset jezdit z Pece pod Sněžkou či Špindlerova mlýna.
Majitelé Luční boudy nově požadovali nájem 10 tisíc korun.
Majitelé Luční boudy nově požadovali nájem 10 tisíc korun. | Foto: KRNAP

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Horská služba v Krkonoších opustila k prvnímu květnu svou stanici umístěnou na Luční boudě, kterou využívala přibližně čtyři desítky let.

Důvodem je nárůst ceny za pronájem dvou místností, které záchranáři využívali. Bylo to jediné sídlo záchranářů na hřebenech, uvedl náčelník krkonošských záchranářů Adolf Klepš.

"Podmínky, které byly majitelem nově nastavené, pro nás byly neakceptovatelné," řekl Klepš. Horská služba tak po odchodu z Luční boudy nemá žádnou stanici umístěnou přímo na krkonošských hřebenech.

"Labskou boudu mají pronajatou majitelé Luční boudy a předpokládám, že podmínky pronájmu by byly stejné. Jiný výhodně umístěný objekt na hřebenech Krkonoš není. Samozřejmě se nebráníme nějakému dalšímu jednání o rozumnějších podmínkách, ale v tuto chvíli nemáme žádnou schůzku domluvenou," dodal šéf krkonošské horské služby.

Majitelé: Nebudeme záchranáře dotovat

Spolumajitelka Luční bouda Klára Sovová potvrdila, že se s horskou službou neshodla na výši nájemného za prostory v objektu a parkovací místo u boudy.

"Je mi to docela líto, ale nevidím žádný důvod, proč bychom měli horskou službu, která je příspěvkovou organizací státu, dotovat," řekla Sovová. Luční bouda za pronájem požadovala nově 10 000 korun, což jsou podle Sovové přímé náklady na prostory, které horští záchranáři používali.

Horská služba v Krkonoších přišla o jedinou stanici na hřebenech hor.
Horská služba v Krkonoších přišla o jedinou stanici na hřebenech hor. | Foto: Zuzana Hronová

Na Luční boudě do letošního 1. května celoročně sloužil jeden člen horské služby, v létě měl k dispozici čtyřkolku a automobil, v zimě skútr a čtyřkolku na pásech. "Samozřejmě co se týká větších akcí, tak museli přijet další záchranáři ze stanic v údolí, ale například prověření prostoru při zahájení pátrání či nějaký menší úraz turisty vyřešil kolega z Luční boudy," řekl Klepš.

Nyní budou na pomoc turistům záchranáři vyjíždět ze svých stanic ve Špindlerově Mlýně či v Peci pod Sněžkou. "Našim cílem je, aby tuto změnu turista nezaznamenal," řekl Klepš.

Luční boudu, která stojí v nadmořské výšce 1410 metrů, vlastní firma AEZZ. Ta několik let uzavřený objekt pro turisty otevřela v roce 2004. Od září 2012 majitelé Luční boudy převzali také provoz Labské boudy.

 

Právě se děje

Další zprávy