První snímek z Měsíce slaví čtyřicítku

David Koubek
3. 2. 2006 2:15
Praha – Oceán bouří, 3. února 1966. První zemská sonda úspěšně přistává na Měsíci a posílá na modrou planetu první fotografie přímo z měsíčního povrchu.
První vesmírné plavidlo, které úspěšně dosedlo na povrch Měsíce.
První vesmírné plavidlo, které úspěšně dosedlo na povrch Měsíce. | Foto: repro NASA

Předtím se o přistání pokoušely čtyři sovětské Luny, ale pokaždé ztroskotaly, jedna z nich Měsíc minula. Některé se měly jen přiblížit.

Přistání v Oceánu bouří

Luna 9 (Лунa 9) patřila ke druhé generaci měsíčních sond: nejdřív byla vynesena na zemskou orbitu a poté ji čtyřstupňová raketa dopravila až na Měsíc. Modul přistál na Měsíci 3. února 1966 v Oceánu bouří (oceanus procellarum) - největším měsíčním kráteru.

Ve stejném "oceánu" přistály ještě další sondy - Luna 13, americké Surveyor 1 a Surveyor 3, ale také loď s lidskou posádkou Apollo 12.

Takový modul přistál na Měsíci. Jeho úkolem bylo především úspěšně dosednout a pak poslat sérii "měsíčních" fotek
Takový modul přistál na Měsíci. Jeho úkolem bylo především úspěšně dosednout a pak poslat sérii "měsíčních" fotek | Foto: repro NASA

Fotografie z povrchu Měsíce

Když automatický lunární modul přistál na povrchu, měl 99 kilogramů. Hermeticky uzavřený kontejner obsahoval vysílací zařízení, programový časovač, regulaci teploty, vědecké přístroje, zdroj energie a televizní snímač.

Poté, co Luna 9 - nebo také Lunik - přistála, její čtyři "okvětní lístky" se otevřely a posloužily jako podpěry. Systém otáčivých zrcadel pak začal fotografovat a posílat na zem: poprvé lidstvo provedl přímo po povrchu Měsíce.

Fotografie se později sestavily do jedné a poskytly panoramatický pohled na měsíc kolem vesmírného modulu. Údajně byly vidět detaily až v dálce 1,4 kilometru.

Moře lavas v oceánu procellarum na povrchu Měsíce. První fotografie, pořízené kdy v historii z jeho povrchu, poslala na zem ruská sonda Luna 9
Moře lavas v oceánu procellarum na povrchu Měsíce. První fotografie, pořízené kdy v historii z jeho povrchu, poslala na zem ruská sonda Luna 9 | Foto: repro NASA

Detailní snímky porvrchu byly důležité mimo jiné pro přípravu přistání člověka na Měsíci.

Úspěšné lunární sondy

Celkem dvacet sovětských měsíčních sond si připsalo mnohá prvenství: první sonda k Měsíci vůbec, první oblet Měsíce a fotografie jeho odvrácené strany, první úspěšné přistání na Měsíci, první družice kolem měsíce a první sonda, která se po obletu Měsíce vrátila na Zemi.

Nejúspěšnější sovětské sondy byly Luny: k Měsíci jich vyletělo celkem 24. Dalších pět průzkumníků zamířilo k naší jediné přirozené družici pod názvem Zond.

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy