USA si připomínají tragédii raketoplánu

28. 1. 2006 12:00
Mys Canaveral - Dvacet let uplynulo od tragického startu raketoplánu Challenger. NASA omezila program vesmírných letů i po havárii raketoplánu Columbia v roce 2003.

Challenger byl po Columbii druhým raketoplánem, který NASA zprovoznila. První cestu do vesmíru podnikl 4. dubna 1983.

Raketoplán se sedmi astronauty měl zahájit svou desátou vesmírnou misi přesně před dvaceti lety, 28. ledna 1986. Jen 73 vteřin po startu z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral však raketoplán zničil ohromný výbuch.

Vyšetřování nehody ukázalo, že výbuch způsobilo vadné palivové těsnění jedné z pomocných nosných raket.

Nehoda vrhla stín na program americké NASA. Podobně jako neštěstí tříčlenné posádky rakety Apollo 1 v roce 1967 a tragédie raketoplánu Columbia sedmnáct let po výbuchu Challengeru.

Raketoplán Discovery odstartoval naposledy v červenci 2005
Raketoplán Discovery odstartoval naposledy v červenci 2005 | Foto: Aktuálně.cz

Raketoplán Columbia tehdy shořel při přistávacím manévru 1. února 2003 nad státem Texas. Na vině byla část ochranného izolačního pláště, která se odloupla při vzletu.

Po tomto neštěstí, při kterém zahynulo také sedm astronautů, zastavila americká vláda další lety raketoplánů do vesmíru. Obnovila je až v lonském červenci startem raketoplánu Discovery. Ten však měl podobné problémy jako Columbia.

Posádka letu raketoplánu Challenger. Mise s označením STS-51-L se jí stala osudnou
Posádka letu raketoplánu Challenger. Mise s označením STS-51-L se jí stala osudnou | Foto: NASA

Raketoplán Challenger při svém osudném desátém vzletu 28. ledna 1986 na Mysu Canaveral
Raketoplán Challenger při svém osudném desátém vzletu 28. ledna 1986 na Mysu Canaveral | Foto: NASA

 

Právě se děje

před 7 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy