Archiv: protest

Ve Varšavě se střetli nacionalisté s demonstranty za práva LGBT

Ve Varšavě se v neděli střetly stovky nacionalistů s aktivisty podporujícími práva leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT). Oba znepřátelené tábory na sebe pokřikovaly nadávky, skupiny musel oddělit policejní kordon, napsala agentura Reuters.

"Je to jedovatá ideologie, nebezpečná, revoluční a radikální," řekl Krzysztof Bosak, bývalý šéf ultrakatolického, nacionalistického sdružení Polská mládež, které shromáždění organizovalo. Bosak kandidoval v nedávných prezidentských volbách, kde v prvním kole získal sedm procent hlasů. Proti "ideologii LGBT" se otevřeně postavil i pozdější vítěz voleb Andrzej Duda.

Zatímco nacionalisté v centru metropole spálili duhovou vlajku, příznivci LGBT komunity ji nakreslili přímo na ulici. 

Zdroj: ČTK

Dvě stovky lidí v Praze vyjádřily solidaritu s běloruskou opozicí

Zhruba dvě stovky lidí v sobotu přišly na Staroměstské náměstí v Praze vyjádřit solidaritu s Běloruskem, kde lidé protestují proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. V zemi se budou v srpnu konat prezidentské volby, policie v minulých dnech zatkla některé Lukašenkovy protikandidáty i demonstranty. Podle organizátorů dnešní akce se Lukašenko snaží zabránit demokratickým a svobodným volbám.

Lukašenko, kterému se někdy přezdívá poslední evropský diktátor, vládne zemi s 9,5 milionu obyvatel od července 1994.

Demonstranti se v centru Prahy sešli v poledne. Měli s sebou červeno-bílé běloruské vlajky, které byly státním symbolem mezi lety 1991 a 1995. Přinesli si i transparenty, mimo jiné s nápisy Freedom for Belarus (Svobodu pro Bělorusko). Během protestu skandovali "Lukašenko do vězení" nebo "Bělorusko žije".

Zdroj: ČTK

U polského parlamentu se zapálil muž. Žádný transparent u sebe neměl, volal, že neexistuje spravedlnost

U sídla polského parlamentu se dnes odpoledne osmačtyřicetiletý muž polil hořlavinou a zapálil se. "Uhasili jej policisté a kolemjdoucí," uvedla televize TVN 24, podle které policie nyní zjišťuje okolnosti činu. Muž s sebou neměl žádný transparent, nevznášel žádné požadavky, ani se na místě nenašel žádný leták či dopis. Podle listu Gazeta Wyborcza muž při přenášení do sanitky vykřikoval, že neexistuje žádná spravedlnost.

Zdroj: ČTK