Vyvraždili celou rodinu. Policie v Panamě přerušila podivný rituál neznámé sekty

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
17. 1. 2020 14:35
V panamské indiánské rezervaci ležící v odlehlé džungli mezi kopci nedaleko pobřeží Karibského moře, objevila policie malou svatyni, ve které se konal podivný rituál. Vedle rituálně obětované kozy ležela nahá žena. Asi deset kazatelů bilo, pálilo a mačetami sekalo do skupiny lidí, kteří se tak měli zbavit svých hříchů. Nedaleko svatyně našli policisté masový hrob těch, kteří obřad nepřežili.
Policie zatkla 10 lidí včetně jednoho dítěte, kteří se podíleli na násilných rituálech sekty Nové světlo boží.
Policie zatkla 10 lidí včetně jednoho dítěte, kteří se podíleli na násilných rituálech sekty Nové světlo boží. | Foto: Reuters

Policii upozornili na nebezpečné praktiky málo známé sekty Nové světlo boží místní vesničané. Náboženská skupina, která se usídlila mezi indiánským obyvatelstvem, údajně unášela lidi na odlehlou usedlost. Sekta tam podle místních vesničanů držela několik rodin proti jejich vůli. Třem z nich se podařilo uniknout a upozornit ostatní sousedy.

Když policie ve středu do komunity Alto Terrón uprostřed pralesa vtrhla, přerušila zrovna podivný obřad plný násilí.

"Lidé tam byli vězněni a týráni," řekl pak prokurátor Rafael Baloyes. "Cílem rituálů bylo je zabít, pokud se nezačnou kát ze svých hříchů," doplnil. Policisté zachránili patnáct lidí. Byly mezi nimi dvě těhotné ženy a několik dětí.

Asi dva kilometry od svatyně pak objevili čerstvě vykopaný hrob s těly pěti dětí, jejich těhotné matky a 17leté dívky ze sousedství. "Vyhledali tuto rodinu, uspořádali rituál a zmasakrovali je. Zabili prakticky celou rodinu," oznámil prokurátor.

Podle vyšetřovatelů na nich kazatelé nejspíš prováděli exorcismus. Násilí prý vypuklo poté, co jeden z členů náboženské skupiny začal prohlašovat, že dostal vzkaz od boha. Obřady trvaly několik dnů. Kazatelé své oběti svazovali, bili a pálili. Všechny jejich oběti pocházely z místní domorodé komunity.

Záchranáři museli zraněné kvůli neprostupnosti terénu přepravit do nemocnice vrtulníky. Měli popáleniny i na obličeji a byli posekáni mačetami, které policie na místě našla.

Policie zadržela deset lidí. Je mezi nimi i dědeček zavražděných dětí a jeden mladistvý. V pátek nebo v sobotu s nimi proběhne soud. Jsou obvinění z omezování svobody, sexuálního zneužívání a zabití.

Zástupce místních úřadů sektu nazval "satanskou" a řekl, že je v rozporu s křesťanskou vírou rozšířenou v tomto regionu. Když vyšetřovatelé vyslýchali místní obyvatele, dozvěděli se, že podivné rituály začala sekta provádět už před třemi měsíci. S únosy ale začali až minulý víkend, když jeden z členů měl prozření.

Případ se stal v autonomní indiánské rezervaci Comarca Ngőbe Buglé. Je to největší domorodá komunita v Panamě, převládají v ní ale chudoba a negramotnost.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy