Ničení amazonského pralesa výrazně přispělo k rychlému růstu brazilských emisí

ČTK ČTK
2. 11. 2022 8:45
Ničení amazonského pralesa výrazně přispělo k rychlému růstu brazilských emisí

Ničení amazonského pralesa vloni výrazně přispělo k prudkému růstu emisí skleníkových plynů v Brazílii. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na zprávu brazilských ekologických organizací. Podle odhadů se emise skleníkových plynů vloni v Brazílii meziročně zvýšily o 12 procent a byly nejvyšší od roku 2005. Brazílie patří mezi největší světové znečišťovatele.

Loňské emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v Brazílii se zvýšily zhruba na 2,4 miliardy tun. To bylo nejvíce od roku 2005 a zhruba o 700 milionů tun více než v roce 2010.

V Brazílii má velký podíl na emisích přeměna krajiny a mýcení lesů, především amazonského pralesa. Loni tyto aktivity vytvořily zhruba polovinu všech emisí. Ničení amazonského pralesa podle odborníků navíc snižuje schopnost zadržovat oxid uhličitý.

Růst emisí v loňském roce částečně souvisí s pandemií covidu-19 a obnovou hospodářské aktivity po její hlavní fázi. Množství emisí skleníkových plynů kvůli odlesňování a přeměně krajiny ale v Brazílii roste už řadu let. Za poslední tři roky, kdy byl u moci prezident Jair Bolsonaro, se množství těchto emisí zvýšilo zhruba o pětinu.

 

Právě se děje

Další zprávy