V Jeseníkách se objevil první sníh. Na Červenohorském sedle napadly tři centimetry

ČTK ČTK
12. 10. 2020 11:24
Červenohorské sedlo, hlavní tah mezi Šumperkem a Jeseníkem, v pondělí pokryl první sníh. Podle silničářů se teploty v nejvyšších partiích sedla pohybují kolem nuly, napadly zhruba tři centimetry. V ostatních částech na severu Olomouckého kraje jsou teploty vyšší a prší.
V Jeseníkách se objevil první sníh. Sledujte záběry z Koutů nad Desnou | Video: Holidayinfo

"Na Červenohorském sedle leží v nejvyšších místech tři centimetry, je to poprvé, co tam napadl sníh. Dole prší, u nás je zhruba kolem šesti stupňů," řekl dispečer šumperské správy silnic.

Podle dispečera jesenické správy silnic leží sníh pouze v nejvyšších partiích sedla. "Rozhodují tam hodně metry v nadmořské výšce. Vozovky druhých a třetích tříd jsou na Jesenicku mokré," sdělil dispečer.

O zimní údržbu silnic 1. třídy v Olomouckém kraji, tedy i samotného tahu přes sedlo, se starají od roku 2017 soukromé firmy, které získaly zakázku. Správa silnic, která má na starosti silnice nižších tříd, tak v pondělí do terénu vyrážet kvůli zimní údržbě ještě nemusela. "Správa do terénu sypače ještě neposílala, není důvod," doplnil dispečer jesenické správy silnic.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy