Září bylo v Česku nadprůměrně teplé, ale i deštivé. Na Litoměřicku bylo 32,5 stupňů

ČTK ČTK
7. 10. 2020 20:47
Letošní září bylo v Česku teplejší než obvykle. Průměrná měsíční teplota 14 stupňů Celsia byla o 1,2 stupně vyšší než normál z let 1981 až 2010. Také množství srážek bylo v září nadprůměrné. Průměrný měsíční úhrn srážek 73 litrů vody na metr čtvereční představoval 126 procent normálu. Údaje ve středu na svém informačním webu zveřejnil český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Podzim v Karlových Varech
Podzim v Karlových Varech | Foto: Shutterstock

Průměrná teplota v Čechách byla letos v září 13,8 stupně Celsia. Na Moravě a ve Slezsku byl měsíční průměr o půl stupně vyšší.

Nejvyšší teplotu letošního devátého kalendářního měsíce, a to 32,5 stupně Celsia, naměřili meteorologové 15. září v Doksanech na Litoměřicku a v Řeži u Prahy.

Naopak nejnižší teplotu zaznamenali 28. září na Horské Kvildě, kde rtuť v teploměru klesla na minus 5,5 stupně. "Pokud uvažujeme i stanice mimo správu ČHMÚ, bylo nejnižší denní minimu teploty minus 6,8 stupně Celsia naměřeno na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať v tentýž den," uvádějí meteoroložky Klára Sedláková a Lenka Crhová.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota v září od roku 1961 byla v Česku naměřena v roce 1999, a to 16 stupňů Celsia. Naopak nejchladnější bylo září 1996 s průměrnou teplotou 9,7 stupně.

Letošní září bylo nadprůměrně nejenom teplotně, ale i množstvím srážek. V Česku spadlo za celý měsíc průměrně 73 milimetrů deště. Výrazně víc pršelo na Moravě a ve Slezsku, kde spadlo 96 milimetrů, zatímco v Čechách jen 61.

Srážky byly nerovnoměrně rozložené také v čase. "Většina z měsíčního úhrnu srážek spadla v prvních a posledních šesti dnech měsíce," uvádí ČHMÚ. Nejdeštivějším dnem minulého měsíce bylo 25. září, kdy v Česku napršelo v průměru 25 milimetrů vody na metr čtvereční.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy