Září bylo v Česku nadprůměrně teplé, ale i deštivé. Na Litoměřicku bylo 32,5 stupňů

ČTK ČTK
7. 10. 2020 20:47
Letošní září bylo v Česku teplejší než obvykle. Průměrná měsíční teplota 14 stupňů Celsia byla o 1,2 stupně vyšší než normál z let 1981 až 2010. Také množství srážek bylo v září nadprůměrné. Průměrný měsíční úhrn srážek 73 litrů vody na metr čtvereční představoval 126 procent normálu. Údaje ve středu na svém informačním webu zveřejnil český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Podzim v Karlových Varech
Podzim v Karlových Varech | Foto: Shutterstock

Průměrná teplota v Čechách byla letos v září 13,8 stupně Celsia. Na Moravě a ve Slezsku byl měsíční průměr o půl stupně vyšší.

Nejvyšší teplotu letošního devátého kalendářního měsíce, a to 32,5 stupně Celsia, naměřili meteorologové 15. září v Doksanech na Litoměřicku a v Řeži u Prahy.

Naopak nejnižší teplotu zaznamenali 28. září na Horské Kvildě, kde rtuť v teploměru klesla na minus 5,5 stupně. "Pokud uvažujeme i stanice mimo správu ČHMÚ, bylo nejnižší denní minimu teploty minus 6,8 stupně Celsia naměřeno na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať v tentýž den," uvádějí meteoroložky Klára Sedláková a Lenka Crhová.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota v září od roku 1961 byla v Česku naměřena v roce 1999, a to 16 stupňů Celsia. Naopak nejchladnější bylo září 1996 s průměrnou teplotou 9,7 stupně.

Letošní září bylo nadprůměrně nejenom teplotně, ale i množstvím srážek. V Česku spadlo za celý měsíc průměrně 73 milimetrů deště. Výrazně víc pršelo na Moravě a ve Slezsku, kde spadlo 96 milimetrů, zatímco v Čechách jen 61.

Srážky byly nerovnoměrně rozložené také v čase. "Většina z měsíčního úhrnu srážek spadla v prvních a posledních šesti dnech měsíce," uvádí ČHMÚ. Nejdeštivějším dnem minulého měsíce bylo 25. září, kdy v Česku napršelo v průměru 25 milimetrů vody na metr čtvereční.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy