Sníh z českých silnic zmizel, problémy mohou mít řidiči na horách. Meteorologové varují před náledím

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 3. 2016 10:14
Většina českých silnic je po přívalu sněhu ze začátku týdne už bez problémů sjízdná, hlásí silničáři. Přesto řidiče nabádají ke zvýšené opatrnosti, kvůli teplotám kolem bodu mrazu se především ve vyšších polohách může tvořit náledí. Meteorologové na čtvrtek předpovídají, hlavně ve východní části území, dešťové srážky a ve vyšších polohách sněhové. Silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek dopoledne opět otevřela pro kamiony a nákladní vozidla s přívěsem. Silnici třetí třídy, která vede přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku, by silničáři mohli otevřít pro kamiony v pátek odpoledne.
Většina cest je sjízdná, po chemickém ošetření jen mokrá. Pozor by si řidiči měli dát v horských oblastech, kde může být vrstva uježděného sněhu. (Ilustrační foto)
Většina cest je sjízdná, po chemickém ošetření jen mokrá. Pozor by si řidiči měli dát v horských oblastech, kde může být vrstva uježděného sněhu. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha- Po vydatném sněžení, které Česko zasáhlo začátkem týdne, už je většina českých silnic bez problémů sjízdná a hlavní tahy jsou po chemickém ošetření jen mokré. Přesto silničáři řidiče nabádají ke zvýšené opatrnosti, kvůli teplotám kolem bodu mrazu se především ve vyšších polohách může tvořit náledí. Meteorologové na mnoha místech předpovídají dešťové srážky, ve výše položených oblastech sněhové.

Řidiči v Ústeckém kraji si ve čtvrtek ráno musí dát pozor na náledí. Silnice jsou většinou mokré, v Krušných horách a na Děčínsku leží na vozovkách zbytky ujetého sněhu. Klouzat to může v lesních úsecích, ale i na mostech. Meteorologové na čtvrteční den předpovídají místy déšť od výšky 500 metrů nad mořem sněžení.

Na silnicích v Pardubickém kraji zůstávají místy zbytky sněhu. Udržují se na menších komunikacích ve výše položených oblastech. Teploty se ráno pohybovaly od minus dvou do plus čtyř stupňů.

Silnice v Královéhradeckém kraji jsou většinou jen mokré a teploty se ráno v kraji většinou pohybovaly těsně nad nulou. Na silnicích v Krkonoších leží po nočním sněžení rozbředlý či ujetý sníh. Se sněhem na silnicích musejí počítat i řidiči v Orlických horách.

Všechny silnice v Plzeňském kraji jsou s opatrností sjízdné, většinou jsou holé a mokré. Bez problémů je sjízdná i dálnice D5. Ve vyšších polohách, zejména na Šumavě, může být na vozovkách, které se nesolí, vrstva ujetého sněhu nebo zbytky sněhu po pluhování. Ojediněle hrozí na některých silnicích námraza.

Silnice I/56 byla otevřena ve čtvrtek dopoledne

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou podle silničářů bez problémů sjízdné. Silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek dopoledne opět otevřela pro kamiony a nákladní vozidla s přívěsem. Úsek byl kvůli zhoršenému počasí uzavřen od úterý. V některých místech regionu jsou dešťové přeháňky nebo padá déšť se sněhem, teploty jsou nad nulou.

Sněhové a dešťové přeháňky ve čtvrtek ráno komplikují dopravu na Vysočině. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na vedlejších leží místy rozbředlá vrstva sněhu krytá posypem. Všechny silnice jsou sjízdné, řidiči však musí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost, doporučují silničáři. Nejvyšší odpolední teploty se v kraji budou pohybovat od nuly do plus čtyř stupňů Celsia.

Na středočeských silnicích jsou místy zbytky sněhu, například na Benešovsku, Kladensku a Rakovnicku by na hlavních i vedlejších tazích měli být řidiči opatrní. Silnice nižších tříd jsou v celém středočeském kraji sjízdné, většinou mokré. Na Kutnohorsku a Benešovsku je na silnicích snížená viditelnost kvůli srážkám. Velmi opatrní by řidiči měli být na silnicích nižších tříd na Příbramsku, kde hrozí namrzání srážek na vozovce.

Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, v horských oblastech Jablonecka a Semilska leží na vozovkách sníh. Ojediněle se může tvořit slabá ledovka nebo náledí. Teploty jsou ráno kolem nuly. Na silnicích nižších tříd v Jizerských horách je rozbředlý sníh, v západní části Krkonoš je na vozovkách vrstva nového sněhu a dopravu tam může komplikovat mlha.

Na Liberecku je pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny od pondělí uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou. Silničáři předpokládají, že pro kamiony bude sjízdná až v pátek odpoledne. Meteorologové očekávají, že zataženo s občasným deštěm bude i přes den. V polohách nad 500 metrů by mělo sněžit.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy