Praha- V sobotu, ještě před odpoledním příchodem bouřek na území České republiky, padaly teplotní rekordy. Překonány byly na více než polovině stanic, které sledují počasí déle než 30 let.
Nejtepleji bylo v Ostravě-Porubě, kde meteorologové naměřili 36,2 stupně Celsia. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Podle jeho údajů k 16:30 padly rekordy na 79 ze 147 stanic měřící déle než 30 let. Sedm z nich zaznamenalo dokonce nejvyšší červnovou teplotu pro danou stanici. Měsíční rekord přepisovali v Moravskoslezském kraji ve stanicích Ostrava-Poruba, Mošnov, Bohumín-Záblatí, Lučina a Lysá hora a dále ve Zlínském kraji ve Valašském Meziříčí a Vsetíně.
Teploty v sobotu podle meteorologů stoupaly ještě výše než v pátek odpoledne. Na mnoha stanicích se maxima vyšplhala nad 31 stupňů Celsia, v krajním případě právě až k 36 stupňům. V Čechách se po poledni začaly tvořit bouřky. Teploty po dešti obvykle klesaly na hodnoty kolem 20 stupňů Celsia.
V noci na neděli by podle meteorologů přesto mohla být další tropická noc, kdy teplota neklesne pod 20 stupňů. Na velkém počtu stanic ji zaznamenali již v noci z pátku na sobotu, kdy byla podle ČHMÚ plošně nejteplejší noc na území ČR v letošním roce. Průměrná noční teplota činila 18,9 stupně, nejteplejšími kraji byly Jihomoravský (20,3 stupně) a Královéhradecký (20,1 stupně). Nejtepleji bylo v Holovousech na Jičínsku, kde teplota během noci neklesla pod 23,9 stupně Celsia.
Přívalový déšť, nárazový vítr a kroupy
Vedra však vystřídaly bouřky a přes jižní a západní Čechy se v nejbližších hodinách přežene další vlna velmi silných bouřek. Dorazí z Německa a Rakouska a postupovat bude k severu. Bouřky se očekávají na Prachaticku, Strakonicku, Klatovsku a Domažlicku. Dnes večer to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky v sobotu zasáhly kromě jižních Čech i Vysočinu a Liberecký kraj. Provázely je kroupy velikosti až tři centimetry, přívalové deště a nárazový vítr.
Podle dřívější výstrahy, kterou meteorologové vydali v sobotu před polednem, se mají bouřky večer a v noci vytvářet na celém území Česka v přehřátém vlhkém vzduchu, který má dosahovat nejvyšších teplot v průměru až 35 stupňů Celsia. Místy může v krátké době napršet 50 milimetrů srážek. Lze očekávat rychlé rozvodnění malých toků a zatopení níže položených míst, sklepů a podemletí komunikací. Nejsilnější nárazy větru mohou dosahovat rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině.
Krátce po poledni se bouřky objevily v předhůří Šumavy na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Prachaticku, Strakonicku a Písecku. Odpoledne se prohnaly od okresu Český Krumlov přes České Budějovice, Tábor, Jindřichův Hradec a okres Pelhřimov.
Silná bouřka, přívalový déšť a silný vítr zasáhly v sobotu po 14:00 i Liberecko a Českolipsko, na většině míst spadlo během hodiny až 30 milimetrů srážek. Popadané stromy zastavily provoz na dvou železničních tratích a zablokovaly i řadu silnic. Hasiči museli odklízet desítky popadaných stromů, čerpali vodu a pomáhali i s evakuací skautů.
Teploty i srážky se vrátí k normálu
V nadcházejících čtyřech týdnech se budou teploty vzduchu pohybovat převážně kolem průměru, stejně jako srážky. Místně se budou vyskytovat bouřky. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou dnes také zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.
"Na úhrnu srážek budou mít velký podíl srážky konvektivního charakteru (přeháňky a bouřky), tedy lze očekávat velké regionální rozdíly v množství spadlých srážek," uvedli meteorologové.
Dlouhodobý teplotní průměr v ČR mezi 27. červnem a 24. červencem je 18 stupňů Celsia. Denní teploty by se tak v příštích čtyřech týdnech mohly pohybovat v průměru kolem 25 stupňů, noční kolem 12 stupňů Celsia.
Nejtepleji bylo v těchto čtyřech týdnech v roce 2010, kdy průměrná teplota dosáhla 21,4 stupně Celsia. Naopak minimum z roku 1978 má hodnotu 13,9 stupně Celsia. Průměrný úhrn srážek ve sledovaném období je 81 milimetrů.