Takové vedro 24. června ještě nebylo. Rekordy hlásí většina meteorologických stanic

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2016 19:41
Na většině meteorologických stanic u nás padaly teplotní rekordy, nejtepleji v republice, tedy 35 stupňů Celsia, bylo v Mořkově na Novojičínsku, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Teplota pokořila zdejší dosavadní rekord za měsíc červen. Rekordy ale byly zaznamenány na 127 ze 147 meteorologických stanic, které sledují počasí více než 30 let. Pokořen byl také 86 let starý rekord z pražského Klementina. Vysoké teploty nad 30 stupňů mají přetrvávat i o víkendu, v neděli však hrozí silné bouřky, varují meteorologové.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Teplotní rekordy v pátek padly na 90 procentech stanic, které sledují počasí více než 30 let. Nejtepleji z celé země bylo v Mořkově na Novojičínsku, kde měli 35 stupňů Celsia. Před 13 lety tam meteorologové naměřili 28,5 stupně Celsia. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Mořkově padl i měsíční rekord pro stanici. "Na této stanici měřící 35 let zatím nebyla v červnu takto vysoká teplota zaznamenána," uvedl ČHMÚ. Nejvyšší červnovou teplotu, 34,6 stupně Celsia, naměřila také stanice Bělotín na Přerovsku.

Pětatřicetistupňovou hranici atakovala teplota i ve stanici Ostrava-Poruba, naměřila 34,8 stupně Celsia. Dosavadní rekord na stanici, která měří 48 let, byl rovněž z roku 2003 a měl hodnotu 29,6 stupně Celsia.

Podle údajů k 16:00 byly v pátek překonány rekordy na 127 z celkového počtu 147 stanic, které sledují počasí více než 30 let. "A dokonce na všech s řadou měření více než 100 let," upozornil ČHMÚ. Padl i 86 let starý rekord v nejstarší české stanici v pražském Klementinu, kde se měří od roku 1775. Dosavadní činil 33,5 stupně, konečný údaj budou znát meteorologové večer.

V pražském Klementinu přepisovali maxima už ve čtvrtek. Teplota tam vystoupila na 33,8 stupně Celsia, čímž byl překonán rekord z roku 2003, který činil 32,9 stupně.

V Ústeckém a Libereckém kraji padly pro 24. červen rekordy na všech stanicích. Nejtepleji bylo na severu Čech v Ústí nad Labem a České Lípě, kde teplota vyšplhala ke 34 stupňům Celsia. Tropickou třicítku překonaly teploty i na horách. V Bedřichově bylo třicet stupňů a na Milešovce 30,4 stupně Celsia. Dosavadní rekordy pro tento den byly většinou z roku 1962 nebo z roku 2005.

Rekord zaznamenaly také všechny stanice v Olomouckém kraji. Nejtepleji bylo v Bělotíně na Přerovsku, kde rtuť teploměru odpoledne vystoupala na 34,8 stupně.

Vysoké teploty nad 31 stupňů, místy i nad 34 stupňů, se budou vyskytovat i v sobotu. Jen na západě Čech může být podle meteorologů i těsně pod 30 stupni Celsia. Od sobotního odpoledne a během noci na neděli hrozí silné bouřky. Měly by být intenzivní zejména v Čechách a na Českomoravské vrchovině, upozorňuje ČHMÚ.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy