Takové vedro 24. června ještě nebylo. Rekordy hlásí většina meteorologických stanic

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2016 19:41
Na většině meteorologických stanic u nás padaly teplotní rekordy, nejtepleji v republice, tedy 35 stupňů Celsia, bylo v Mořkově na Novojičínsku, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Teplota pokořila zdejší dosavadní rekord za měsíc červen. Rekordy ale byly zaznamenány na 127 ze 147 meteorologických stanic, které sledují počasí více než 30 let. Pokořen byl také 86 let starý rekord z pražského Klementina. Vysoké teploty nad 30 stupňů mají přetrvávat i o víkendu, v neděli však hrozí silné bouřky, varují meteorologové.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Teplotní rekordy v pátek padly na 90 procentech stanic, které sledují počasí více než 30 let. Nejtepleji z celé země bylo v Mořkově na Novojičínsku, kde měli 35 stupňů Celsia. Před 13 lety tam meteorologové naměřili 28,5 stupně Celsia. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Mořkově padl i měsíční rekord pro stanici. "Na této stanici měřící 35 let zatím nebyla v červnu takto vysoká teplota zaznamenána," uvedl ČHMÚ. Nejvyšší červnovou teplotu, 34,6 stupně Celsia, naměřila také stanice Bělotín na Přerovsku.

Pětatřicetistupňovou hranici atakovala teplota i ve stanici Ostrava-Poruba, naměřila 34,8 stupně Celsia. Dosavadní rekord na stanici, která měří 48 let, byl rovněž z roku 2003 a měl hodnotu 29,6 stupně Celsia.

Podle údajů k 16:00 byly v pátek překonány rekordy na 127 z celkového počtu 147 stanic, které sledují počasí více než 30 let. "A dokonce na všech s řadou měření více než 100 let," upozornil ČHMÚ. Padl i 86 let starý rekord v nejstarší české stanici v pražském Klementinu, kde se měří od roku 1775. Dosavadní činil 33,5 stupně, konečný údaj budou znát meteorologové večer.

V pražském Klementinu přepisovali maxima už ve čtvrtek. Teplota tam vystoupila na 33,8 stupně Celsia, čímž byl překonán rekord z roku 2003, který činil 32,9 stupně.

V Ústeckém a Libereckém kraji padly pro 24. červen rekordy na všech stanicích. Nejtepleji bylo na severu Čech v Ústí nad Labem a České Lípě, kde teplota vyšplhala ke 34 stupňům Celsia. Tropickou třicítku překonaly teploty i na horách. V Bedřichově bylo třicet stupňů a na Milešovce 30,4 stupně Celsia. Dosavadní rekordy pro tento den byly většinou z roku 1962 nebo z roku 2005.

Rekord zaznamenaly také všechny stanice v Olomouckém kraji. Nejtepleji bylo v Bělotíně na Přerovsku, kde rtuť teploměru odpoledne vystoupala na 34,8 stupně.

Vysoké teploty nad 31 stupňů, místy i nad 34 stupňů, se budou vyskytovat i v sobotu. Jen na západě Čech může být podle meteorologů i těsně pod 30 stupni Celsia. Od sobotního odpoledne a během noci na neděli hrozí silné bouřky. Měly by být intenzivní zejména v Čechách a na Českomoravské vrchovině, upozorňuje ČHMÚ.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy