Březen byl podle meteorologů teplotně silně nadnormální. Průměrná teplota byla o 2,7 stupně vyšší než normál za roky 1981 až 2010. Za posledních deset let byl teplejší březen než letošní zaznamenán v roce 2017 (5,9 stupně) a v roce 2014, kdy byl s 6,2 stupně nejteplejší.
Výrazně teplo bylo na začátku března a deset dnů zaznamenalo teploty vyšší proti normálu o více než čtyři stupně. Největší teplo bylo v sobotu 23. března, na stanici Žatec meteorologové naměřili 21,8 stupně Celsia.
Naopak největší chladno bylo 21. března, na Kvildě rtuť teploměru ten den klesla 10,3 stupně pod bod mrazu. Celkově bylo v březnu mírně chladněji v Čechách než na Moravě a ve Slezsku, rozdíl činil dvě desetiny stupně.
V historii byla v březnu nejvyšší denní teplota naměřena 22. března 1927 v Mělníku, a to 26,2 stupně Celsia. Nejchladnější byl 2. březen 1929 v Jindřichově Hradci s minus 32 stupni Celsia.
Do historických tabulek pražského Klementina, které sledují teploty od roku 1775, se letošní březen zapíše průměrnou teplotou 8,7 stupně. Dělí se tak s březnem 1989 a 2012 o čtvrté až šesté místo, uvedli meteorologové v sobotu na webu. Nejteplejší březen za uplynulých 244 let připadá na rok 2014, kdy meteorologové v Praze zaznamenali teplotu vzduchu 9,4 stupně.
Sněžilo i pršelo normálně
Deště a sněžení byly v březnu v Česku normální. Průměrný měsíční úhrn 47 milimetrů představuje 98 procent normálu. Nejvíce sněžilo a pršelo v Karlovarském kraji, kde srážkový úhrn dosáhl 129 procent normálu.
Nejméně srážek spadlo v Jihomoravském kraji se 71 procenty normálu. Většina srážek spadla v první polovině měsíce. Ve čtvrtek 14. března například napadlo v Peci pod Sněžkou 29 centimetrů sněhu. Na vrcholcích Krkonoš pak po celý měsíc ležely více než dva metry sněhu.
Odborníci z týmu InterSucho pravidelně hlásí, že se půda v zimě nedosytila vodou a je suchá. První dubnový den uvedli, že vodní rezerva v půdě je letos výrazně nižší než ve stejnou dobu před rokem. Špatná situace je především na severozápad od Prahy, na Hané, na jižní Moravě a také na Opavsku a podél Odry. Podle dnešních údajů na twitteru je na 95 procentech území výrazně nižší vlhkost půdy, než je obvyklé.
Extrémní sucho je už nyní na osmi procentech území. "A bohužel výrazné zlepšení v nedohledu - předpověď srážek i sucha je dosti pesimistická," uvedli. Poslední týden byl přitom znovu bez deště, jen na východě Moravy spadlo pět milimetrů srážek, tedy pět litrů vody na metr čtvereční.
První jarní měsíc byl podle Českého hydrometeorologického ústavu letos také velmi slunečný. Průměrná délka slunečního svitu byla 132 hodin, což činí 115 procent normálu.