Konec projektu utajeného investora. Celoroční sjezdovka v pražské Chuchli nebude

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
24. 4. 2024 18:40
Sportovní areál s celoročně fungující sjezdovkou pro lyžaře u pražského závodiště ve Velké Chuchli nevznikne. Žadatel stáhl podnět na změnu územního plánu. S odkazem na vyjádření pražského magistrátu o tom informovala ekologická organizace Arnika. Ta dříve proti záměru protestovala peticí. Hlavní investor zůstával v utajení.
Záměr umělé sjezdovky v pražské Velké Chuchli.
Záměr umělé sjezdovky v pražské Velké Chuchli. | Foto: Deco project

Svůj podnět na změnu územního plánu žadatel stáhl na začátku března. A to bez udání důvodu. "22. března 2024 souhlas se zpětvzetím žádosti potvrdila i městská část Praha 16, která byla spolužadatelem tohoto podnětu," uvedl ředitel magistrátního odboru technického rozvoje Filip Foglar. 

Projekt měl vyjít zhruba na pět miliard korun. Hlavní investor zůstával v utajení, svou identitu chtěl odhalit až po povolení projektu. Arnika záměr spojovala s miliardářem Pavlem Tykačem. Na toho měla mít vazby i firma sídlící na Kypru, která vlastní některé zdejší pozemky, upozornil před třemi lety Deník N. Tykačův mluvčí ale spojení podnikatele s projektem opakovaně odmítl.

Redakce Aktuálně.cz oslovila společnost Deco Group, která stojí za projektem, do vydání článku ale na zaslané dotazy neodpověděla. 

Vizi vybudovat obří sportovní areál na volné ploše mezi Velkou Chuchlí a Radotínem na jihu Prahy poprvé představili projektanti z Deco Group před pěti lety. Podle tehdejšího plánu měla postupně vyrůst multifunkční sportovní hala, běžkařský tunel nebo sjezdovka. Ta měla být plně krytá, klimatizovaná a uměle zasněžovaná tak, aby zde mohli lidé lyžovat celý rok.

Projekt ale kritizovali místní obyvatelé i ekologové. Podle organizace Arnika byl v rozporu s plánovanou přeměnou místa na park Soutok i klimatickým plánem Prahy. Proti projektu vznikla petice, kterou podepsalo přes šest tisíc lidí.

"Celoročně klimatizovaná sjezdovka by byla de facto 'lednicí' o délce půl kilometru. Krajinu, vodu i energetické a přírodní zdroje (nejen s ohledem na změnu klimatu) však musíme využívat mnohem zodpovědněji, a ne jimi mrhat a stavět obří klimatizované stavby, byť by byly deklarovány jako sebeúspornější," řekla Anna Vinklárková z Arniky.

Takto měl vypadat areál podle plánu z října 2021:

Video: SAL Praha
 

Právě se děje

Další zprávy