Rangún - Americký prezident Barack Obama vyzval Barmu, aby volby, které bude pořádat příští rok, byly spravedlivé a svobodné.
Na společné tiskové konferenci s vůdkyní barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij hovořil o reformách, které Barma ještě musí učinit.
Su Ťij považuje za nepřijatelné, že ji ústava vyřazuje z prezidentských voleb proto, že její děti mají cizí občanství. Su Ťij prohlásila, že ústava je "nespravedlivá a není demokratická".
Jde o článek 59 D a F ústavy z roku 2008. Su Ťij podle něj nebude moci ve volbách kandidovat, protože její synové jsou Britové. Britské občanství měl také její zemřelý manžel.
K této pasáži ústavy, která zakazuje Barmáncům ucházet se o prezidentský úřad, pokud jejich příbuzní mají cizí občanství, se vyjádřil také Obama. "Nerozumím tomu, že někdo nemůže kandidovat na prezidenta kvůli tomu, kdo jsou jeho děti. To mi nedává smysl," řekl Obama.
Su Ťij prožila roky v domácím vězení, na svobodě je čtyři roky a nyní je členkou parlamentu. Ke zmíněnému ústavnímu článku prohlásila, že jí lichotí, že se ústavní změna dělala kvůli ní osobně, ale že takto si reformu nepředstavuje. "Ústava říká, že se má se všemi občany jednat stejně, a toto je diskriminace s ohledem na mé děti," prohlásila.
Své vystoupení na tiskové konferenci zahájila Su Ťij poznámkou o vztazích mezi USA a těmi, kdo usilují o demokratické reformy v Barmě. Panuje prý mezi nimi napětí, protože příležitostně se na věci dívají odlišně, avšak to, co je spojuje, je velmi silné. "Čas od času máme odlišný názor, ale to naše vztahy neovlivní," řekla.