Sametová revoluce inspirovala svět, vzkazuje Česku Su Ťij

Zahraničí Zahraničí
14. 11. 2014 9:00
Podívejte se na videovzkaz, který při příležitosti 25. výročí sametové revoluce Česku poslala barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny míru.
Vzkaz Aun Schan Su Ťij občanům České republiky (vzkaz je v angličtině, kliknutím na ikonu vpravo dole lze zobrazit české titulky). | Video:

Praha/Rangún - Průlom v moderní historii. Právě tak hodnotí slavná barmská disidentka Aun Schan Su Ťij sametovou revoluci.

Při příležitosti 25. výročí 17. listopadu laureátka Nobelovy ceny za mír - prostřednictvím organizace Člověk v tísni - Česku vzkázala, že je pro Barmu i celý svět velkou inspirací v cestě za svobodou.

"Byla něžná a krásná, způsobila velmi málo bolesti a ztrát těm, kteří se do ní zapojili. O to všichni usilujeme. Chceme změnit naše země a bojovat proti špatným věcem tak, abychom zanechali co nejméně ran," říká ve videovzkazu pro účastníky pražské konference Za vaši a naši svobodu, kterou Člověk v tísni organizuje.

Ona sama si ztrátu víry v demokracii, o níž se v poslední době mluví, nepřipouští.

"Pokud se ptáte, zda lidé dosud věří v demokracii, mohu odpovědět velmi sebevědomě, že věří. V mé vlasti rozhodně lidé věří v demokracii. Vím to proto, že když jsme prosazovali změnu ústavy, nesmírně nás podporovali. Získali jsme pět milionů podpisů, což je velký úspěch v zemi, jako je ta naše, kde lidé dosud nejsou zvyklí na demokratické postupy," vyzdvihla také Su Ťij.

 

Právě se děje

Další zprávy