Sametová revoluce inspirovala svět, vzkazuje Česku Su Ťij

Zahraničí Zahraničí
14. 11. 2014 9:00
Podívejte se na videovzkaz, který při příležitosti 25. výročí sametové revoluce Česku poslala barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny míru.
Vzkaz Aun Schan Su Ťij občanům České republiky (vzkaz je v angličtině, kliknutím na ikonu vpravo dole lze zobrazit české titulky). | Video:

Praha/Rangún - Průlom v moderní historii. Právě tak hodnotí slavná barmská disidentka Aun Schan Su Ťij sametovou revoluci.

Při příležitosti 25. výročí 17. listopadu laureátka Nobelovy ceny za mír - prostřednictvím organizace Člověk v tísni - Česku vzkázala, že je pro Barmu i celý svět velkou inspirací v cestě za svobodou.

"Byla něžná a krásná, způsobila velmi málo bolesti a ztrát těm, kteří se do ní zapojili. O to všichni usilujeme. Chceme změnit naše země a bojovat proti špatným věcem tak, abychom zanechali co nejméně ran," říká ve videovzkazu pro účastníky pražské konference Za vaši a naši svobodu, kterou Člověk v tísni organizuje.

Ona sama si ztrátu víry v demokracii, o níž se v poslední době mluví, nepřipouští.

"Pokud se ptáte, zda lidé dosud věří v demokracii, mohu odpovědět velmi sebevědomě, že věří. V mé vlasti rozhodně lidé věří v demokracii. Vím to proto, že když jsme prosazovali změnu ústavy, nesmírně nás podporovali. Získali jsme pět milionů podpisů, což je velký úspěch v zemi, jako je ta naše, kde lidé dosud nejsou zvyklí na demokratické postupy," vyzdvihla také Su Ťij.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy