Štrasburk - Globální oteplování a změny klimatu jsou vědecky dávno dokázané a jejich zpochybňování je třeba odsoudit.
Vyplývá to z průběžné zprávy dočasného výboru Evropského parlamentu pro změnu klimatu, který poslanci předložili po roce působení tohoto uskupení.
"Evropský parlament odsuzuje vědecky nepodložené snahy vykreslovat výsledky studií příčin a důsledků klimatických změn jako pochybné, nejisté či sporné," stojí v desátém bodu zprávy, který míří především na Pražský hrad.
Právě prezident Klaus totiž v Evropě platí za nekorunovaného lídra skeptiků pochybujících o klimatických změnách.
Klaus a kauza oteplování
"Vědecký konsenzus o původech a příčinách klimatických změn je pevně stanoven a přijímán na celém světě," napsal výbor ve svém dokumentu, v němž se odvolává na závěry Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC).
Zpráva se s Klausovými názory ostře rozchází. Zatímco prezident v zahraničních médiích zdůrazňuje, že není třeba dělat nic a kritizuje alarmismus, podle europoslanců je "právě nyní čas jednat".
Ani podle europarlamentu ale není jasné, kdy nastane v případě tání ledovců, odumírání pralesů nebo uvolňování metanu do atmosféry kritický mezník, tedy zásadní bod, po jehož dosažení již nebude návratu.
Je nicméně reálné, že se tak stane ještě v tomto století.
Politici a vědci by podle výboru měli společně lobovat za "maličkosti, na kterých záleží". A které to jsou?
"Stojíme před branami průmyslové revoluce. Budeme mít malé větrníky, které můžeme namontovat na rodinný domek. Něco takového je třeba podporovat," řekl mimo jiné loni v červnu pro server Euractiv zpravodaj výboru Karl Heinz Florenz.