Klaus v CNN: Oteplování není téma jen pro klimatology

Red Zah
4. 3. 2008 14:03
Prezident v USA šíří své názory na změny klimatu
Václav Klaus opustil Španělský sál Pražského hradu jako vítěz prezidentské volby.
Václav Klaus opustil Španělský sál Pražského hradu jako vítěz prezidentské volby. | Foto: Tomáš Adamec

New York/Praha - Český prezident Václav Klaus poskytl rozhovor americké zpravodajské televizi CNN. Hovořil o změnách klimatu.

Klaus se pozastavil například nad tím, že problematikou globálního oteplování by se neměli zabývat jen klimatologové, ale také sociální vědci.

"Je mi velmi líto, že společenští vědci jsou v této diskusi zticha, že se neúčastní konferencí ani na jedné straně," prohlásil Klaus, kterého citoval server Českénoviny.cz. "Je to více záležitost společenských věd, protože je to problém společnosti," vysvětlil.

Český prezident dlouhodobě polemizuje s názorem, že je kvůli globálnímu oteplování nejvyšší čas změnit chování lidstva. Změny klimatu způsobené člověkem nepovažuje za dostatečně podložené. Varuje, že kvůli boji s oteplováním může skončit ekonomický růst a svobody člověka.

Proti jeho názorům protestují ekologové a například Strana zelených. "Vím, že je politicky nepatřičné zastávat stanoviska jako já... Každý v České republice zná mé pohledy na globální oteplování a změnu podnebí, a přesto jsem byl znovu zvolen prezidentem," řekl v CNN.

Klaus se v New Yorku zúčastní konference o globálním oteplování s názvem From Climate Alarmism to Climate Realism (Od klimatického panikaření ke klimatickému realismu). Má se na ní sejít přes 400 vědců, ekonomů a politiků s rozmanitými názory na klimatické změny.

Většinu účastníků konference však tvoří lidé se skeptickým pohledem na oteplování.

O svém postoji ke globálnímu oteplování Klaus hovořil například už loni na podzim v sídle OSN v New Yorku.

Čtěte také: Klaus přesvědčoval v OSN, že chybí fakta o oteplování

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy