Klaus rozjel vánoční turné u sousedů. Kvůli své knize

Blahoslav Hruška
13. 12. 2007 20:45
Český prezident propaguje německý překlad své polemiky
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Berlín, Vídeň, Drážďany, Düsseldorf. To jsou zastávky vánočního turné Václava Klause. Všude tam prezident propaguje a podepisuje německý překlad své knihy Modrá, nikoliv zelená planeta.

Útlý svazek, který se v německé verzi dočkal lákavějšího titulu Modrá planeta v zelených poutech, je k mání za 25 eur díky vídeňskému nakladatelství Carl Gerold´s Sohn Verlag. A Klaus se ho rozhodl osobně prezentovat.

První zastávkou prezidentova turné byl v pondělí Berlín, kde stodvacetistránkovou knížku představil v knihkupectví Dussmann. "Jsem velmi rád, že už nyní konečně existuje i německé vydání. Člověk často slyší pouze karikaturu svých názorů," řekl Klaus stovce lidí, z nichž ovšem čtvrtinu tvořili novináři.

PŘIPOMEŇTE SI: Klaus v BBC: Děda měl pravdu, řeknou moji vnuci

Bild: je to ignorant!

Foto: Aktuálně.cz

V Berlíně platí český prezident za celkem zajímavého provokatéra, a to minimálně od listopadu 2004, kdy na konferenci o EU kategoricky tvrdil: "Já evropskou ústavu nekritizuji, jsem stoprocentně proti."

Klaus ale úvodem svého turné musel spolknout také hořkou pilulku. Bulvární deník Bild ho totiž zařadil jako propadák dne a jeho názory na globální oteplování označil jediným slovem: ignorantství.

Také levicový list Tageszeitung napsal, že je Klaus se svými názory v EU izolován a svým projevem na půdě OSN zhatil šance na české křeslo v Radě bezpečnosti.

V Drážďanech křtí saský premiér

Kritičtí jsou ke Klausovi také v Rakousku, kde bude knihu představovat zítra. "Doufejme, že energetická politika za českého předsednictví v EU, které propukne již za rok, se nebude nést v klausovském duchu," řekl europoslanec Hannes Swoboda.

Příští úterý Klausovi pokřtí knihu v Saské zemské knihovně v Drážďanech saský premiér Georg Milbradt, s nímž si letos v únoru během své dvoudenní návštěvy v sousední spolkové zemi český prezident zjevně porozuměl. 

ČTĚTE VÍCE: Klaus našel za humny spřízněnou duši

V lednu pak prezident své propagační turné zakončí v porúrském Düsseldorfu.

 

Právě se děje

Další zprávy