Berlín - Německo zpřísní pravidla pro deportaci odmítnutých žadatelů o azyl. Úřady budou moci na základě zákona například kontrolovat jejich mobilní telefony či zadržovat migranty bez naděje na získání azylu. Zvýší se i maximální doba, po kterou budou moci držet migranty ve vyhošťovací vazbě. Příslušný zákon v pátek po Spolkovém sněmu schválila i Spolková rada zastupující zájmy jednotlivých spolkových zemí, informovala agentura DPA.
Na základě "zákona k lepší vymahatelnosti povinnosti vycestovat", jak se v současnosti schválená norma nazývá, budou moci úřady omezit na svobodě ty migranty, kteří nemají v Německu právo k pobytu, odmítají ale zemi opustit a zdráhají se odhalit i svou pravou totožnost. Migranti, kteří nemají naději na získání azylu, budou muset do konce svého řízení pobývat v uprchlických zařízeních.
Zákon prodlouží také dobu, po kterou budou moci zůstat v deportační vazbě ti migranti, kteří podle úřadů představují ohrožení pro bezpečnost země. Snadnější bude rovněž jejich sledování pomocí elektronických náramků.
Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) získá pravomoc kontrolovat mobilní telefony a SIM karty uprchlíků, aby mohl ověřit jejich identitu.
Do Německa za poslední dva roky přišlo více než 1,2 milionu běženců, do vlasti se ale vrátila jen část těch, kteří v zemi nemají nárok na azyl ani na jinou formu právní ochrany. Loni jich asi 55.000 odešlo dobrovolně a dalších 25.000 bylo deportováno. Letos chce spolková vláda výrazně zvýšit počty obou skupin. Ve čtvrtek přitom dočasně zastavila deportace do Afghánistánu kvůli středečnímu teroristickému útoku v centru Kábulu, který si vyžádal 90 mrtvých a přes 450 zraněných.