Pomyslnou hranici se nejspíš podaří překročit v pondělí, prohlásil dnes francouzský Národní demografický ústav (INED). Podle Gillese Pisona se "rekordní dítě" narodí s největší pravděpodobností v Asii:
"Každý den se narodí 365 000 dětí, z toho 57 procent v Asii, 26 procent v Africe, devět procent v Latinské Americe, pět v Evropě a necelé procento v Oceánii."
Boom zastaven, na vině nižší porodnost
"Počet obyvatel planety se denně zvyšuje o 210 000 lidí. To je, jako kdyby každý rok přibyl jeden stát o 75 milionech obyvatel," dodal Pison. Takovým tempem by měl být práh sedmi miliard obyvatel překročen mezi lety 2012 a 2013. To je však daleko od boomu, o kterém se mluvilo před 50 lety, kdy demografové předpovídali na rok 2050 15 miliard obyvatel.
V Česku žije čím dál více stoletých, ČTĚTE ZDE
Růst obyvatel se zmírnil především kvůli poklesu porodnosti. Více než polovina lidstva žije v zemích, kde je průměrná porodnost pod 2,1 dítěte na jednu ženu.
Africký problém. Chudoba
Přes toto zpomalení bude zapotřebí nakrmit v nadcházejících desetiletích dvě až tři miliardy lidí navíc. Nejvíc jich bude v rozvojových zemích. Především se to bude týkat Afriky, kde se počet obyvatel zdvojnásobí. Mnoho afrických zemí má již nyní problémy se v rozvoji dotáhnout na zbytek světa..
PŘEČTĚTE SI: V chudobě žijí stamiliony dětí
Práh šesti miliard obyvatel Země byl překročen v říjnu 1999. Tehdy OSN vybrala symbolicky dítě v Bosně, která právě přečkala občanskou válku se skoro 250 000 oběťmi.
Při určování počtu obyvatel však OSN a demografové vůbec operují se symboly. "Počet lidí je znám s přesností plus mínus několik procent. Proto je možné, že počet 6,5 miliardy byl dosažen již před rokem nebo dvěma, nebo že to bude až za rok nebo dva," poznamenal Pison.
"V některých zemích jsou údaje nejisté," řekl. Například v Nigérii každé sčítání lidu vedlo k občanské válce. Výsledky zpochybňovala muslimská většina na severu i křesťanská a animistická menšina na jihu země, uvedl zástupce INED.