UNICEF: V chudobě žijí stamiliony dětí

rst, ČTK
14. 12. 2005 15:49
Londýn - Stamiliony dětí po celém světě žijí v chudobě, jsou vykořisťovány a trpí nejrůznějšími formami diskriminace, ale jejich úděl zůstává z velké části neviditelný.

Vyplývá to z výroční zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF), která byla dnes zveřejněna v Londýně. Dosáhlo se pokroku v boji s chudobou, pokud jde o přístup ke vzdělání i lékařské péči, ale tyto úspěchy se netýkají velké části dětí, uvádí zpráva nazvaná Stav dětí ve světě 2006: vyloučené a neviditelné.

Stamiliony hladových krků

V roce 2005 stamiliony dětí měly stále hlad, nechodily do školy a nemohly jít k lékaři, píše se v dokumentu. Stejně tak miliony dětí "zmizí" každý rok v černých ekonomikách nebo jsou pašovány ze země do země, často kvůli sexuálním službám, tvrdí UNICEF. Zdůrazňuje, že vykořisťované děti se nedostávají do veřejné debaty, statistik a novinových zpráv. Další děti, včetně těch žijících na ulici, jsou sice vidět, ale i tak nemají základní zajištění. Na ulicích jsou desítky milionů dětí a jsou vystaveny riziku všech forem násilí.

"Rozvojové země nemohou dosáhnout trvalého rozvoje, pokud budeme zapomínat na nejchudší a nejzranitelnější - na děti," uvedla při zveřejnění zprávy ředitelka UNICEF Ann Venemanová."Zneužívání a vykořisťování dětí musí být odhalováno a trestáno." Podle dokumentu také stále roste podíl dětí na celkovém počtu nakažených virem HIV. Každou minutu zemře na AIDS dítě mladší 15 let a další se nakazí.

Děti a rodiče

Předčasné manželství ovlivňuje život více než 80 milionů děvčat, zdůrazňuje dále UNICEF. Upozorňuje také na problém dětí bez oficiální identity, tedy těch, které po narození nedostanou doklady, de facto se nestanou občany a nemají tak přístup ke vzdělání a lékařské péči. UNICEF odhaduje, že takových dětí se v rozvojovém světě rodí asi 50 milionů ročně.

Asi 143 milionům dětí v rozvojovém světě zemřel aspoň jeden rodič. UNICEF odhaduje, že 171 milionů dětí pracuje v riskantních podmínkách - v továrnách, dolech a zemědělství. Asi 8,4 milionu dětí trpí v nejhorších formách dětské práce, včetně prostituce a nevolnictví, kdy splácejí prací dluh rodičů.

Problém rómských dětí

Zpráva se ve zvláštním oddíle věnuje "marginalizaci romských komunit a jejich dětí", především ve střední a východní Evropě. Zdůrazňuje problém umísťování romských dětí do zvláštních škol a tvrdí, že až 75 procent romských dětí v tomto regionu je umísťováno do těchto škol pro mentálně zaostalé děti, i když k tomu čato není zdravotní důvod.

Druhé místo v "klíčovém ukazateli"

Ze zprávy vyplývá, že Česká republika je na druhém místě v "klíčovém ukazateli" kvality života dětí, tedy v úmrtnosti do pátého roku věku.V roce 2004 zemřely v ČR do pěti let čtyři děti z tisíce živě narozených. Lépe jsou na tom jen Island a Singapur s mírou úmrtnosti tři. Na stejné úrovni jako ČR jsou Finsko, Japonsko, Norsko, San Marino, Slovinsko a Švédsko. Na druhém konci statistik je Sierra Leone s 283 dětmi z tisíce, které zemřou do pátého roku věku. Nad 200 dětí umírá do pěti let v Čadu, Rwandě, Guinei-Bissau, Rovníkové Guineji, Kongu, Mali, Somálsku, Libérii, Afghánistánu, Nigeru a Angole. Oproti roku 1990 se v ČR tato úmrtnost snížila ze 13 na čtyři v loňském roce. Podobné zlepšení vykázala i v úmrtnosti dětí během prvního roku od narození - z 11 na čtyři.

Podle tohoto ukazatele je na tom ČR jako Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Řecko, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, Portugalsko, Slovinsko. Míru úmrtnosti tři zaznamenaly Finsko, Island, Japonsko, San Marino, Singapur, Španělsko a Švédsko. V USA je úmrtnost do pěti let věku osm dětí a do jednoho roku sedm. V Británii tato míra činí šest a pět dětských úmrtí, na Slovensku devět a šest.

 

Právě se děje

Další zprávy