Neúspěšnost u maturitních testů meziročně vzrostla, u češtiny se zdvojnásobila

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2022 12:30
Neúspěšnost u státních maturitních testů letos v květnu proti minulému roku vzrostla, proti předcovidovému roku 2019 ale mírně klesla. Letos u testů neuspělo 13,7 procenta těch, kteří šli ke zkouškám poprvé. Loni to bylo 11,2 procenta, před třemi roky 14,1 procenta. U testů z češtiny se podíl neúspěšných zvýšil, v matematice se naopak snížil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Neúspěšnost u povinného maturitního testu z češtiny podle Cermatu meziročně stoupla z 4,7 procenta na 9,4 procenta, a je tak srovnatelná s roky 2017 až 2019. U maturity z matematiky propadlo 10,1 procenta studentů, tedy o 6,5 procentního bodu méně než loni. Výsledek v matematice je zároveň o 5,4 procentního bodu lepší než před třemi roky. Maturitu z matematiky si letos vybralo 17 procent studentů, ostatní upřednostnili cizí jazyk, většinou angličtinu.

U zkoušky z anglického jazyka neuspělo na začátku května 6,4 procenta z 51 900 maturantů, kteří test absolvovali. Výsledek je srovnatelný s loňskem, kdy propadlo 6,3 procenta maturantů. V letech 2017 až 2019 se neúspěšnost v angličtině pohybovala mezi 3,6 a 6,2 procenta.

Státní didaktické testy se konaly od 2. do 4. května. K maturitním didaktickým testům se přihlásilo zhruba 73 800 studentů, z nich přibližně 70 100 poprvé. Oproti rokům 2019 a 2020 dostali maturanti novelou vyhlášky na vypracování testů delší čas. V češtině se jim prodloužil o 10 minut na celkem 85 minut, v cizím jazyce o stejnou dobu na 110 minut a v matematice o 15 minut na 135 minut. Změnu zdůvodnilo ministerstvo školství tím, že se delší čas osvědčil v minulém školním roce, kdy ho úřad mimořádně prodloužil v reakci na měsíce trvající výuku na dálku.

Jiný cizí jazyk než angličtinu si letos zvolilo 2,7 procenta přihlášených. Například němčinu si vybralo 963 maturantů. Proti roku 2019 si polepšili, test jich nezvládlo 16,6 procenta, to je o 2,9 procentního bodu méně než před třemi roky. Ještě méně studentů se přihlásilo k ruštině, španělštině či francouzštině. Maturitu z ruštiny nesložilo 10,1 procenta z 495 žáků, ze španělštiny 0,7 procenta z 152 lidí a z francouzštiny 4,3 procenta ze 70.

Maturanti, kteří v květnovém termínu u didaktických testů neuspěli nebo se z konání zkoušek omluvili, budou moct jít ke zkouškám znovu 1. až 6. září. Podrobnou analytickou zprávu o výsledcích didaktických testů v letošním jarním zkušebním období se chystá Cermat vydat 8. června.

Podle novely zákona z roku 2020 organizuje Cermat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z češtiny a cizích jazyků se přesunuly na úroveň škol. Slohy se konaly většinou v dubnu, ústní mohou být od 16. května do 10. června, přičemž o konkrétním termínu rozhodli ředitelé škol. V minulém roce se kvůli epidemii covidu-19 povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků mimořádně nekonaly. Výsledky testů loni byly nejlepší od roku 2013, kdy u nich neuspělo 10,5 procenta maturantů.

VIDEO: Pořád vnímáme maturitu jako iniciační obřad. Nechci, aby byla utrpením, říká Gazdík

Nechceme, aby dva nebo tři dny v životě rozhodovaly o budoucnosti studentů. Chceme je motivovat, aby na sobě víc pracovali, říká ministr školství. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy