Analýza - Jana Bobošíková zřejmě bude za KSČM opravdu kandidovat. Komunistům totiž nevyšel obchod, kdy ji chtěli z prezidentské volby stáhnout za dohodu se zelenými a ČSSD o společném postupu proti radaru.
Zelení dohodu o radaru jednoznačně odmítli. ČSSD považuje dohodu bez zelených za nesmyslnou. Komunistickým vyjednavačům tak zbývají dvě možnosti - obě špatné.
Buď Bobošíkovou nasadí a budou pro ni hlasovat: pak tím umožní, aby do druhého kola ve druhé volbě postoupil jen Václav Klaus. Tím vzrostou jeho šance, aby získal hlas potřebný k jeho zvolení.
Anebo ji stáhnou bez protihodnoty a straníci jim vyčtou kapitulaci.
Nepřehlédněte: KSČM nabízí Bobošíkovou za radar, zelení jsou proti Znáte Janu Bobošíkovou? I tohle řekla |
Pod tlakem regionů
V kuloárech sněmovny převládal ve středu mezi sociálními demokraty a zelenými názor, že komunisté svou hru překombinovali.
Předseda Vojtěch Filip a další lídři KSČM byli po prvním kole volby opravdu ve složité situaci. Proti bezvýhradné podpoře Jana Švejnara se otevřeně vzbouřily krajské organizace v Ústí nad Labem a Liberci. Ústecký komunista Josef Šenfeld se proto ve dvou kolech první prezidentské volby zdržel hlasování.
Pokud se tedy chce Filip prokázat dobrým výsledkem, tak nestačí, že se mu v první volbě podařilo zablokovat zvolení Klause. Aplaus straníků by si vysloužil až ve chvíli, kdyby přinesl smlouvu s ČSSD a Stranou zelených.
Dále čtěte: ČSSD podepíše s KSČM smlouvu, jednal s nimi i Bursík KSČM posílá proti Klausovi a Švejnarovi Bobošíkovou |
Špatný obchod
Filip a jeho nejbližší si jsou dobře vědomi toho, že zvolení Klause - navíc v situaci, kdy nepotřebuje komunistické hlasy - bude hodnoceno jako porážka.
On-line rozhovor: Uděláme vše, aby Klaus nevyhrál, řekl živě komunista Exner |
Proto také nepřipadalo v úvahu, aby se dohodl s ODS na tajné prezidentské volbě. Tím by zvolení Klause umožnil zcela nepochybně. Zvolil tedy mírnější kalibr a pouze vyhrožoval tím, že nasadí vlastní kandidátku. I když ji chtěl za protihodnotu stáhnout, nic se mu nepodařilo získat.
"To nám za to nestojí. Navíc není možné spojovat prezidentskou volbu s tématem zahraniční politiky," řekl jeden ze zelených poslanců.
S tím souhlasí i sociální demokrati: "Není možné měnit radar za prezidentskou funkci. To bychom byli stejní jako ODS, která kupuje Klausovi křeslo za církevní restituce," řekl jeden z členů vedení ČSSD.
Nasazením vlastní prezidentské kandidátky tak Filip dosáhl stejného efektu, jako kdyby se s ODS domluvil na tajné volbě. Sociální demokraté a zelení si umyjí ruce s tím, že dobře rozjetou volbu zmařili komunisté.
Skalní komunisté čekají
Neúspěch Filipova vedení může přinést změnu v čele strany už na květnovém sjezdu v Hradci Králové. Zatím svou kandidaturu na předsedu KSČM vedle Filipa oficiálně oznámili poslanec Stanislav Grospič a zahraničněpolitický poradce ústředního výboru Josef Skála.
Filip se počítá k liberálnímu proudu straníků, kteří jsou víceméně smířeni s kapitalismem a soukromým vlastnictvím. Nevylučují, že chtějí postupně přivést komunisty do vlády.
Oba jeho soupeři však patří k tvrdému jádru, které neopouští tradiční ideologii.
"Jde nám o to, abychom vyzdvihli obrovské pozitivum, které přes všechny chyby přineslo období snah o vybudování socialistické společnosti před rokem 1989," napsal například Grospič ve středečním on-line rozhovoru na webových stránkách KSČM.
Skála na nedávné konferenci komunistických stran prohlásil: "Nejzákladnějším smyslem demokracie je právě cíl, v němž se naše vlastní identita koncentruje: zespolečenštění prostředků, jimiž všechen lidský svět reprodukuje práce, která je dnes bezpříkladně společenská."