KSČM posílá proti Klausovi a Švejnarovi Bobošíkovou

Martina Macková
13. 2. 2008 7:32
Je stejně dobrá, jako Švejnar, říkají komunisté
"Já jsem přítel jádra, jestliže chceme v budoucnu svítit, nebude stačit vítr a biomasa. Na radar mám překvapivý názor: Postavme si ho sami bez cizí mocnosti," prozradila Bobošíková své nápady.
"Já jsem přítel jádra, jestliže chceme v budoucnu svítit, nebude stačit vítr a biomasa. Na radar mám překvapivý názor: Postavme si ho sami bez cizí mocnosti," prozradila Bobošíková své nápady. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jen několik hodin před uzávěrkou kandidátek do páteční prezidentské volby oznámili komunisté, že se jejich kandidátem stane Jana Bobošíková.

Online deníku Aktuálně.cz to potvrdil předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. "Ano, nominujeme Janu Bobošíkovou. Právě jsme se tak rozhodli," řekl Kováčik.

Pod nominací europoslankyně se podepsalo sedmnáct komunistických zákonodárců.

Čtěte souvislosti: Lidovci kandidáta nepostaví a chtějí volit tajně

KSČM říká, že hlavním motivem, proč se rozhodla navrhnout vlastního kandidáta, je neochota Strany zelených jednat s komunisty o podpoře kandidáta Švejnara.

"Hlavním signálem bylo, že jsme se z médií dozvěděli o neochotě Strany zelených s námi vůbec jednat o prezidentské volbě," řekl doslova Kováčik. O tom, že nominací Bobošíkové nahrávají komunisté zvolení Václava Klause, nechce slyšet. "Nemyslím si, že to znamená zvolení Klause," dodal.

KSČM zatím nechce mluvit ani o tom, jestli a za jakých podmínek by byla ochotna kandidaturu Bobošíkové do pátku ještě stáhnout. Připouští ale nepřímo, že chce dál vyjednávat.

"Prostor pro jednání je tady vždycky," řekl Kováčik. Na přímý dotaz, zda by komunisté mohli svého kandidáta ještě stáhnout, Aktuálně.cz řekl: "Nebavme se o tom, co by kdyby."

ČSSD: Je to chyba

Sociální demokraté považují nominaci Jany Bobošíkové za velkou chybu.

Nominace jasně ukazuje, v jakém stavu komunistická strana je," řekl deníku Aktuálně.cz šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

"Vidím to jako obrovskou chybu KSČM. Jasně se ukazuje, že nominací Jany Bobošíkové komunisté v podstatě vyjadřují podporu Václavu Klausovi," dodal s tím, že nominace třetího kandidáta výrazně snižuje šance Jana Švejnara.

Že by komunisté navržením Bobošíkové chtěli pomoct Václavu Klausovi odmítl v ranním vysílání ČT Václav Exner.

ODS: Máme 141 hlasů pro Klause

Jana Bobošíková se ve volbě postaví Václavu Klausovi a Janu Švejnarovi. Právě tomu druhému může ubrat hlasy, které by ke svému případnému úspěchu potřeboval. Třetí kandidát tak v podstatě nahrává Václavu Klausovi.

Občanské demokraty, kteří kandidaturu Klause podporují, tak nominace Bobošíkové nevyvedla z míry.

"Myslím, že nominací Jany Bobošíkové se komunisté snaží vybřednout z bahna, do kterého je zatáhli socialisté," řekl deníku Aktuálně.cz šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

"Naše prezidentská koalice, jsem si tím téměř jistý, má pro Václava Klause jasných 141 hlasů. Žádný komunistický my tedy v podstatě nepotřebujeme," dodal.

Člen tábora Jana Švejnara, místopředseda Strany zelených Ondřej Liška, má pro krok komunistů jednoznačná slova: "Komunistická strana jasně dokázala, že nechce být státotvornou stranou. Nominaci Jany Bobošíkové snad ani není nutné komentovat." 

Návštěva u poslanců

Komunisté se rozhodli se poté, co dnes europoslankyně Bobošíková navštívila poslance KSČM.

Čtěte více: KSČM vyslechla Bobošíkovou. Ale neví, zda ji nominuje

"Chceme jednat s ČSSD a Stranou zelených. Paní Bobošíková je stejně dobrý kandidát jako Jan Švejnar," řekl po jednání předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik o kandidátce, kterou komunisté oslovili hned v sobotu po neúspěchu první prezidentské volby.

Termín pro podání kandidatury vyprší dnes o půlnoci.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy