KSČM posílá proti Klausovi a Švejnarovi Bobošíkovou

Martina Macková
13. 2. 2008 7:32
Je stejně dobrá, jako Švejnar, říkají komunisté
"Já jsem přítel jádra, jestliže chceme v budoucnu svítit, nebude stačit vítr a biomasa. Na radar mám překvapivý názor: Postavme si ho sami bez cizí mocnosti," prozradila Bobošíková své nápady.
"Já jsem přítel jádra, jestliže chceme v budoucnu svítit, nebude stačit vítr a biomasa. Na radar mám překvapivý názor: Postavme si ho sami bez cizí mocnosti," prozradila Bobošíková své nápady. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jen několik hodin před uzávěrkou kandidátek do páteční prezidentské volby oznámili komunisté, že se jejich kandidátem stane Jana Bobošíková.

Online deníku Aktuálně.cz to potvrdil předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. "Ano, nominujeme Janu Bobošíkovou. Právě jsme se tak rozhodli," řekl Kováčik.

Pod nominací europoslankyně se podepsalo sedmnáct komunistických zákonodárců.

Čtěte souvislosti: Lidovci kandidáta nepostaví a chtějí volit tajně

KSČM říká, že hlavním motivem, proč se rozhodla navrhnout vlastního kandidáta, je neochota Strany zelených jednat s komunisty o podpoře kandidáta Švejnara.

"Hlavním signálem bylo, že jsme se z médií dozvěděli o neochotě Strany zelených s námi vůbec jednat o prezidentské volbě," řekl doslova Kováčik. O tom, že nominací Bobošíkové nahrávají komunisté zvolení Václava Klause, nechce slyšet. "Nemyslím si, že to znamená zvolení Klause," dodal.

KSČM zatím nechce mluvit ani o tom, jestli a za jakých podmínek by byla ochotna kandidaturu Bobošíkové do pátku ještě stáhnout. Připouští ale nepřímo, že chce dál vyjednávat.

"Prostor pro jednání je tady vždycky," řekl Kováčik. Na přímý dotaz, zda by komunisté mohli svého kandidáta ještě stáhnout, Aktuálně.cz řekl: "Nebavme se o tom, co by kdyby."

ČSSD: Je to chyba

Sociální demokraté považují nominaci Jany Bobošíkové za velkou chybu.

Nominace jasně ukazuje, v jakém stavu komunistická strana je," řekl deníku Aktuálně.cz šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

"Vidím to jako obrovskou chybu KSČM. Jasně se ukazuje, že nominací Jany Bobošíkové komunisté v podstatě vyjadřují podporu Václavu Klausovi," dodal s tím, že nominace třetího kandidáta výrazně snižuje šance Jana Švejnara.

Že by komunisté navržením Bobošíkové chtěli pomoct Václavu Klausovi odmítl v ranním vysílání ČT Václav Exner.

ODS: Máme 141 hlasů pro Klause

Jana Bobošíková se ve volbě postaví Václavu Klausovi a Janu Švejnarovi. Právě tomu druhému může ubrat hlasy, které by ke svému případnému úspěchu potřeboval. Třetí kandidát tak v podstatě nahrává Václavu Klausovi.

Občanské demokraty, kteří kandidaturu Klause podporují, tak nominace Bobošíkové nevyvedla z míry.

"Myslím, že nominací Jany Bobošíkové se komunisté snaží vybřednout z bahna, do kterého je zatáhli socialisté," řekl deníku Aktuálně.cz šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

"Naše prezidentská koalice, jsem si tím téměř jistý, má pro Václava Klause jasných 141 hlasů. Žádný komunistický my tedy v podstatě nepotřebujeme," dodal.

Člen tábora Jana Švejnara, místopředseda Strany zelených Ondřej Liška, má pro krok komunistů jednoznačná slova: "Komunistická strana jasně dokázala, že nechce být státotvornou stranou. Nominaci Jany Bobošíkové snad ani není nutné komentovat." 

Návštěva u poslanců

Komunisté se rozhodli se poté, co dnes europoslankyně Bobošíková navštívila poslance KSČM.

Čtěte více: KSČM vyslechla Bobošíkovou. Ale neví, zda ji nominuje

"Chceme jednat s ČSSD a Stranou zelených. Paní Bobošíková je stejně dobrý kandidát jako Jan Švejnar," řekl po jednání předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik o kandidátce, kterou komunisté oslovili hned v sobotu po neúspěchu první prezidentské volby.

Termín pro podání kandidatury vyprší dnes o půlnoci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy