Zkontrolujte si: Koho váš politik volil za prezidenta

Petr Holub
13. 2. 2008 16:50
Jak hlasovali vaši zástupci v Parlamentu

Praha - Deníku Aktuálně.cz se podařilo kompletně zrekonstruovat, jak kdo z poslanců a senátorů hlasoval při první volbě prezidenta.

Veřejnému hlasování, které se v pátek na Hradě proměnilo v chaos, se tak vrací původní smysl: Voliči získávají přehled, jak volili jejich zástupci v Parlamentu.

Projděte si flashovou grafiku, informaci získáte najetím myši. Pro přímý vstup do Databáze volitelů můžete využít také link v článku níže

Potíží pro novináře bylo, že nemají přístup do Španělského sálu a musí získat informace přímo od volitelů nebo členů stran.

Vůbec nejhůř se získávaly o těch, kteří nehlasovali. Ruce totiž zvedají pouze příznivci kandidátů. Nepočítá se, kdo se zdržel.

Další komplikací pak byl výsledek druhého kola, kdy bylo ve dvousetčlenné sněmovně napočteno 202 hlasů. Přitom se nepodařilo ověřit, že Klaus skutečně dostal o dva hlasy víc - všichni funkcionáři klubů, které přicházely v úvahu (ČSSD, KSČM, KDU-ČSL i Strany zelených) to vyloučili, důkaz nedala ani ODS.

Projděte si kompletní Databázi volitelů: Jak hlasoval právě váš zástupce v Parlamentu?

Nesrovnalost se při druhém kole objevila i v Senátu. Podle oficiálních výsledků při něm dostal Švejnar o hlas méně, než v prvním a třetím kole. Kluby ČSSD, KOD a SNK, včetně několika lidovců a komunistů však ujišťují, že Švejnara volili všichni jejich členové od prvního do třetího kola stejně. Zřejmě tedy zřízněnci napočetli Klausovu konkurentovi omylem o hlas méně.

Poslední nejasností zůstává postoj senátora Bartáka v 1. kole. Zveřejněné výsledky mu dávají místo mezi dvěma senátory, kteří se zdrželi hlasování, podle některých senátorů však ještě před hlasováním odešel ze sálu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy