KSČM nabízí Bobošíkovou za radar, zelení jsou proti

Kateřina Eliášová
13. 2. 2008 14:01
Komunisté mají podmínky, za nichž obětují Bobošíkovou
"Debatovali jsem o referendu, já jsem jeho zastáncem, o radaru i o jaderné energii," řekla Jana Bobošíková novinářům po návštěvě klubu KSČM.
"Debatovali jsem o referendu, já jsem jeho zastáncem, o radaru i o jaderné energii," řekla Jana Bobošíková novinářům po návštěvě klubu KSČM. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Komunisté zveřejnili seznam podmínek, za kterých by případně umožnili zvolení Jana Švejnara prezidentem. Stalo se tak poté, co se rozhodli postavit vlastního kandidáta - Janu Bobošíkovou.

Podmínky jsou součástí usnesení, které přijali už včera: tedy volit veřejně a nevolit Václava Klause. Odtajnili ale až dnes.

Podporovat Jana Švejnara budou komunisté za předpokladu, že ČSSD a Strana zelených budou spolu s KSČM respektovat většinový názor občanů České republiky a zaváží se, že nepodpoří umístění americké radarové základny v Česku.

Jana Bobošíková opouští prostory poslaneckého klubu KSČM.
Jana Bobošíková opouští prostory poslaneckého klubu KSČM. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
KSČM posílá proti Klausovi a Švejnarovi Bobošíkovou

Komunisté dále požadují, aby s ní ČSSD a Strana zelených uzavřely pakt o neútočení a slušnosti ve vzájemných vztazích.

Jan Švejnar musí podle KSČM být v případě svého zvolení prezidentem s rovným přístupem ke všem politickým stranám, prezidentem, který nebude obcházet Ústavu.

Jana Bobošíková podle komunistů o této části stranického usnesení ví. V rozhovoru pro server Novinky.cz dnes připustila, že její šance na zvolení nejsou příliš velké. "Myslím, že mé šance jsou velmi malé, tipuji neúspěch. Mohu ale, a o to se pokusím, volbě prospět," řekla Bobošíková.

Zelení: Jednat o radaru nebudeme

Zelení okamžitě reagovali. Ke společnému stolu s komunisty a sociálními demokraty si nesednou.

"My jsme se rozhodli, že otázku umístění amerického radaru a volbu prezidenta nebudeme spojovat, stejně tak, jak nespojujeme volbu prezidenta s koaliční smlouvou," reagoval na to místopředseda zelených Ondřej Liška.

Zelení jsou si vědomi toho, že komunisty pro zvolení Jana Švejnara potřebují, přesto jim jejich požadavky přijdou neadekvátní. "Pakt o neútočení v politice lze uzavřít pouze formou koaliční smlouvy, a tu se s KSČM uzavřit nechystáme," dodal Liška.

Sociální demokraté svolali na odpoledne tiskovou konferenci, na které se k požadavkům komunistů chtějí vyjádřit. Jiří Paroubek Aktuálně.cz řekl, že v otázce radaru jsou si s komunisty blízcí.

"Pokud jde o pakt neútočení, tak nechápu, co tím mají na mysli a hlavně nemohou toto očekávat od Strany zelených. Jestli takto Stranu zelených chtějí odehnat z tábora Jana Švejnara do táboru podpůrců Václava Klause, tak ať to řeknou otevřeně. Možná, že si to ve své neobratnosti neuvědomují," reagoval pro Aktuálně.cz Paroubek.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy