V europarlamentu pod vedením Alternativy pro Německo vznikla nová frakce

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2024 20:57
Pětadvacet europoslanců z osmi zemí v čele s Alternativou pro Německo (AfD) odpoledne v Bruselu založilo novou frakci nazvanou Evropa suverénních národů. Její ustavení potvrdil europoslanec AfD Petr Bystroň. Součástí skupiny je i česká Svoboda a přímá demokracie (SPD) s europoslancem Ivanem Davidem.
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura | Foto: Jakub Plíhal

AfD novou frakci vytvořila poté, co s ní dosavadní spojenci kvůli skandálům a kontroverzním vyjádřením jejího volebního lídra Maximiliana Kraha o nacistických jednotkách SS odmítli spolupracovat. Krah prozatím zůstává mimo frakci.

Šéf maďarské strany Naše vlast László Toroczkai dnes odpoledne na síti X uvedl, že frakce bude mít 28 poslanců z devíti zemí Evropské unie. Nakonec ale zakládací dokumenty podepsalo 25 poslanců z osmi států, jak DPA sdělil mluvčí spolupředsedkyně AfD Alice Weidelové.

Požadavky na vytvoření frakce stanovují nejméně 23 poslanců z alespoň sedmi zemí. Skupinu vedou společně René Aust, který je šéfem delegace AfD v europarlamentu, a Stanislaw Tyszka z polské konfederace. Jeden z místopředsednických postů získal podle informací portálu Politico také Milan Uhrík ze slovenského hnutí Republika.

Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD k nové frakci uvedla, že ji tvoří především menší a nově založené strany, které z části patří ke krajní pravici. Deník Frankfurter Rundschau napsal, že ve skupině se sbratřili evropští pravicoví extremisté. Podle DPA si AfD vytvořila vlastní frakci, neboť dveře k těžkým vahám evropské pravice pro ni zůstaly uzavřené. Měla tak na mysli frakci Patrioti pro Evropu, do které vstoupilo i české hnutí ANO.

Aust na Facebooku napsal, že AfD se podařilo najít v Evropském parlamentu nové partnery, kteří sdílejí její zásady a stojí o spolupráci. "Nyní můžeme začít nový projekt úsilí za Evropu vlastí," uvedl.

"Frakce vznikla v 16:50," sdělil Bystroň, který je českého původu. "Úspěch pro AfD. Volby posunuly rovnováhu v Evropském parlamentu, nyní existují čtyři pravicově konzervativní frakce. Je to v Evropě posun doprava a konec levicové většiny," dodal europoslanec AfD.

V rámci frakce Evropa suverénních národů se ke 14 europoslancům AfD a Davidovi z české SPD připojili kolegové z maďarské Naší vlasti (jeden europoslanec), bulharské strany Obrození (tři europoslanci), francouzské strany Znovudobytí! (jeden europoslanec), litevské Unie lidu a spravedlnosti (jeden europoslanec), polské Konfederace (tři europoslanci) a slovenského hnutí Republika (jeden europoslanec). Naopak španělská formace Se acabó la Fiesta (Večírek skončil; SALF) se oproti původním očekáváním k frakci zatím nepřipojila.

Šéf strany Naše vlast László Toroczkai na síti X krátce před podpisem zakládacích dokumentů napsal, že se mohou přidat další. Zároveň oznámil, že kvůli protimaďarským postojům se do skupiny nedostalo nacionalistické uskupení S.O.S. Rumunsko. K frakci se také nepřipojili tři z šesti europoslanců Konfederace. Polská europoslankyně Anna Brylkaová k tomu na X napsala, že kvůli protipolským postojům některých členů AfD do frakce nevstoupí.

 

Právě se děje

Další zprávy