Českem budou projíždět američtí vojáci, pojedou na cvičení NATO do Maďarska

ČTK ČTK
12. 5. 2021 11:01
Přes Česko přejedou od 22. do 26. května tři konvoje amerických vojáků směřujících z Německa na mezinárodní cvičení Severoatlantické aliance v Maďarsku. Bude v nich 600 vojáků a 190 kusů techniky. Přesuny po dálnicích jsou naplánovány na večer a brzké ráno, aby neomezovaly běžný provoz. Po stejné trase se jednotky budou vracet v půlce června.
Američtí vojáci se na cvičení přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015
Američtí vojáci se na cvičení přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015 | Foto: Jakub Plíhal

Americké jednotky budou rozděleny do tří konvojů po třech až čtyřech skupinách. V každé skupině bude deset až 20 kusů kolové techniky. "Každý konvoj na území České republiky stráví maximálně 48 hodin a bude přejíždět s denním odstupem," uvedl Generální štáb Armády ČR.

Američtí vojáci přijedou do Česka přes hraniční přechod v Rozvadově. Odtud budou pokračovat po dálnici D5 na Pražský okruh a dál po dálnici D1 na silnici I/38 do Rančířova na Jihlavsku. Tam vojáci přespí ve stanovém městečku. Další den konvoje pojedou po dálnici D1 do Brna a po dálnici D2 na hraniční přechod Břeclav.

Stejná trasa je plánována i pro návrat jednotek ze cvičení od 12. do 16. června.

Aby vojenské konvoje neomezovaly běžný silniční provoz, jsou přesuny naplánovány na pozdní večerní až brzké ranní hodiny. Skupiny vozidel budou mít mezi sebou hodinové rozestupy. Budou je doprovázet čeští vojenští policisté spolu s Policií ČR.

Američtí vojáci budou před vjezdem do Česka testováni na onemocnění covid-19. Většina z nich už je podle generálního štábu proti novému koronaviru očkovaná.

Americké jednotky míří do Maďarska na mezinárodní cvičení Saber Guardian 2021, které je součástí aliančního cvičení NATO Defender Europe 2021. Cvičení má prověřit připravenost a součinnost mezi aliančními a partnerskými armádami a armádou Spojených států. Zapojí se do něj téměř 13 500 vojáků z 16 zemí. Američtí vojáci se na cvičení přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy se cvičení nekonalo.

Česko se jako tranzitní země cvičení účastní logistickou podporou. Česká armáda pro projíždějící jednotky postaví stanový tábor, zabezpečí tankování techniky, doprovodnou logistiku a zdravotnickou službu. Část logistické podpory zabezpečí nově vznikající prapor podpory nasaditelných sil z Rakovníka, uvedl generální štáb.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy