Krejčíř dopaden. Čechům pomohlo pět zemí

Sabina Slonková, Red Dom
23. 4. 2007 17:30
Langer věří, že skončí před českým soudem

Praha - Kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře zatkla policie v Jihoafrické republice. Při zatýkání nekladl odpor.

K zatčení Krejčíře podle informací Aktuálně.cz přispěla česká civilní rozvědka, která jeho aktivity po zmizení na Seychely dlouhodobě monitorovala.

Právě její lidé získali informaci, že se Krejčíř chystá do Jihoafrické republiky. Na letišti pak byl zatčen.

"Není tajemstvím, že jsme už v roce 2005 byli požádáni vládou, abychom informačně tento případ pokrývali. Naše role v tomto případu byla informační," potvrdil za rozvědku Bohumil Šrajer.

Spolupracovalo víc než pět zemí

Podle ministra vnitra Ivana Langera došlo k zatčení v sobotu v 18 hodin a podílely se na něm bezpečnostní složky více než pěti zemí. Krejčíř se stále nachází v Johannesburku, upřesnil Langer. Krejčíř podle něj při zatýkání nekladl odpor a cestoval na falešné doklady.

Krejčíř opakovaně tvrdil, že ze Seychel jezdí na výlety, někdejší šéf rozvědky Karel Randák to ale popřel. "Nebyla to pravda. O jeho aktivitách jsme měli dobrý přehled," uvedl. 

Česká republika už začala podnikat první právní kroky. "Ještě dnes odejde do Jihoafrické republiky žádost o předběžnou vazbu Radovana Krejčíře," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.  

Malé ostrovy mu začaly být malé

Langer se Šrajerem na tiskové konferenci naznačili, že Krejčíř nebyl tak bohatý, jak o sobě dával vědět a motiv jeho cesty do Jihoafrické republiky byl alespoň z části finanční.

"Malé Seychelské ostrovy mu prostě začaly být skutečně malé," řekl s úsměvem Langer s tím, že by všichni napříště měli brát Krejčířova slova s velkou rezervou. 

Telefon Krejčíře je vypnutý

Redakce Aktuálně.cz se pokoušela Krejčířovi dovolat na jeho mobilní telefon, ale je vypnutý.

"Česká republika vstoupila v jednání s úřady Jihoafrické republiky ve věci českého občana Radovana Krejčíře, který byl o uplynulém víkendu zadržen po příletu na mezinárodní letiště v Johannesburgu," popsalo Krejčířovo zadržení v Jihoafrické republice v tiskové zprávě ministertvo vnitra.

České úřady nyní mají 40 dní na to, aby do JAR poslaly žádost o vydání Krajčíře. Johannesburg si může vyžádat doplňující informace, na jeho rozhodnutí o vydání, či nevydání už se žádná lhůta nevztahuje.

"Budou rozhodovat orgány suverénní země," uvedl Pospíšil.

Ve snaze o Krejčířově vydání si české úřady budou muset nejprve s jihoafrickými vyjasnit, jaké občanství zatčený má. Krejčíř si totiž seychelské občanství koupil a zda je stále českým občanem, není právně jasné. Podle právních expertů, které oslovilo Aktuálně.cz, bude mít vydávání přednost země, jejímž občanem Krejčíř je.

Langer: Jsem si jist, že skončí u českého soudu

Langer je ale optimistický: "Podle práva je velmi vysoká pravděpodobnost, nebojím se říct jistota, že pan Krejčíř skončí před českým soudem," řekl.

Ministr Pospíšil se k tomuto problému nechtěl vyjadřovat. Řekl pouze, že to "může hrát svou roli".

Pokud má pouze seychelské občanství, bude záležet na postoji tohoto státu. Pokud ten by o vydání požádal, mohl by se Krejčíř zase vrátit do země, kde se ukrývá před českou policií. Pokud Seychely nepožádají, má naději Česká republika. Je známo, že Krejčíř má se seychelskými úřady nadstandardní vztahy.

Jihoafrická republika už v minulosti vydala do Česka dva lidi, oba ale měli naše občanství. Krejčířovým "pronásledovatelům může nahrávat také to, že JAR v roce 2003 přistoupila k evropské úmluvě o vydávání stíhaných osob.

Česká republika letos v únoru podepsala se Seychelami návrh smlouvy na vydávání osob. Vlastní smlouva ale ještě musí projít schvalovacím procesem v obou zemích.

Krejčíř je v Česku stíhán pro podezření ze spáchání závažných hospodářských i násilných deliktů, policie mu připisuje i organizování vraždy. Na podzim 2005 uprchl policistům při domovní prohlídce a od té doby pobýval na Seychelských ostrovech, které jej odmítaly do Česka vydat. Nyní byl zatčen na základě mezinárodního zatykače. 

O služby advokáta nepožádal

O zatčení Krejčíře dosud nebyl informován ani jeho advokát Tomáš Sokol. "Nevím o tom. Nejsme v pravidelném kontaktu," řekl Aktuálně.cz Sokol.

Ministr vnitra Ivan Langer považuje zatčení Krejčíře, o kterém česká strana předem věděla, za jednoznačný úspěch českých "bezpečnostních složek".

"Je to velký úspěch a dobrá zpráva pro všechny občany. Zadržení Radovana Krejčíře je vzkaz lidem, kteří porušují zákon. Do budoucna rozhodně nemohou mít pocit, že na ně spravedlnost nedosáhne," řekl ministr vnitra Ivan Langer.

Detaily hodlá oznámit po čtvrté hodině odpoledne.

Krejčířovo vydání do Česka by pomohlo policii objasnit několik případů spojených s tímto podnikatelem. Zejména únos a zmizení Krejčířova otce Lamberta, které policie zatím připisuje fotbalovému bossovi Jaroslavu Starkovi.

Policisté kvůli výpovědi Radovana Krejčíře v této věci dokonce plánovali cestu na Seychelské ostrovy.

Po Krejčířově svědectví pasou i další bezpečnostní složky. Důvodem je především jeho dodnes nevyjasněný útěk z luxusní černošické vily přímo během policejní domovní prohlídky.

 

Právě se děje

Další zprávy