Co vyhnalo Krejčíře ze Seychel? Těžký život uprchlíka

Sabina Slonková
27. 4. 2007 12:20
Sladký život se změnil v noční můru

Praha - Budu mít byznys s tuňáky, postavím si vilu a veškerý čas věnuji své rodině. Z velkolepých plánů, které Radovan Krejčíř sypal z rukávu po útěku z Černošic na Seychelské ostrovy, toho po téměř dvou letech moc nezbylo.

Naopak - z pátrání Aktuálně.cz vyplývá, že pobyt na exotických ostrovech Krejčíř rozhodně nebude hodnotit jako světlou životní kapitolu.

Podnikání se Krejčířovi na Seychelách nerozjelo, otevřel si jen půjčovnu aut. Poštval proti sobě místní úřady, vilu už stavět nechtěl, manželství se mu ocitlo v troskách.

Právě to poslední je podle Krejčířových přátel hlavní důvod, proč opustil relativně bezpečné ostrovy a vydal se na riskantní cestu do Jihoafrické republiky, kde byl nakonec dopaden.

"Platí - za vším hledej ženu. Můj názor je, že Radek opustil Seychely proto, že už měl toho rodinného života po krk. Nebyl to jeho styl života, nikdy takový nebyl a teď k tomu byl de facto odsouzený," uvedl jeden z Krejčířových přátel.

Nuda na Mahé

Čtěte více
Autor fotografie: čtk

To, že Krejčíř musel pobyt na ostrovech vnímat jako vězení, potvrzuje i podnikatel Tomáš Pitr, který jej dvakrát navštívil. "Tady žil akčním životem, tam měl ty dny hodně jednotvárné. Změna režimu byla velikánská. Jedna manželka, jedno dítě, zřejmě žádný štěstí," uvedl Pitr.

Právě s Pitrem měl Krejčíř podle původních plánů obchodovat s rybami. "Ale to byla jen taková teorie, řeči v hospodě, které nikdy nepokročily ani tak daleko, aby se udělal projekt," vysvětluje Pitr.

Radovan Krejčíř se na hlavním seychelském ostrově Mahé, kde žil a kde se kvůli stavu silnic ani nemohl věnovat své oblíbené rychlé jízdě v autech, zkrátka nudil.

Pak začal zlobit...

"Máme informace, že ho to psychicky ničilo. On byl zvyklý se deset patnáct hodin denně věnovat svým "obchodním" aktivitám. A teď najednou neměl do čeho píchnout. To v nás posilovalo naději, že nakonec udělá chybu a ze Seychel vycestuje," popisuje jeden ze zpravodajských důstojníků strategii, kterou české úřady na Krejčíře použily. 

A když se Krejčíř nudil, začal na ostrovech dělat věci, které zakalily i původně poměrně idylické vztahy s místními úřady.

"Oficiální nóta sice nepřišla, ale byly signály, že tam není všechno v pořádku," potvrzuje Oto Weniger, konzul českého velvyslanectví v Keni, pod které seychelská agenda spadá.

Stejnými informacemi disponuje i rozvědka, která Krejčířovy aktivity pomocí odposlechů a svých informátorů monitorovala přímo na Seychelách.

"Začal se chovat tak, že jim to začalo vadit. Na ostrovech se například nesmí jezdit v autech s tmavými skly, a on to ignoroval," říká náměstek civilní špionáže Jan Beroun.

Seychelan jej udal, pak vzal vše zpět

Kvůli jednomu incidentu nakonec letos v lednu skončil na pár hodin i ve vazbě. Podle nejnovějších informací Aktuálně.cz jej udal místní obyvatel, který na policii uvedl, že si jej Krejčíř najal, aby podpálil dům jednoho z jeho sousedů.

"Ten soused si na Krejčíře stěžoval, že mu jezdí autem jako blázen po pozemku a nehodlá toho nechat. A pak přišel ten Seychelan, že se má z pokynu Krejčíře sousedovi pomstít a vypálit mu dům. Policie Krejčíře zatkla, ale ten Seychelan si nakonec své svědectví rozmyslel. Řekl, že má strach, svědčit nebude a případ tedy šel do ztracena," popsal příběh jeden z českých diplomatů.

Sám Krejčíř líčil incident jinak. Tvrdil, že šlo o nedorozumění a na policejním výslechu byl podle svých slov proto, že používal typ harpun, které jsou na ostrovech zakázané. "O nic vlastně nešlo. Normálně mě propustili domů," řekl v lednu.

Místním úřadům nevadil jen Krejčíř, ale i jeho spolupracovníci, kteří za ním přijížděli z Čech. Elita českého podnikatelského polosvěta jezdila za Krejčířem jen zpočátku, záhy ji vystřídali lidé přímo z podsvětí.

A ti se chovali na ostrovech stejně jako v Česku, kde kvůli tomu měli problémy. Naposledy byl v březnu vyhoštěn jeden z nejbližších Krejčířových spolupracovníků Petr Hrubý, u něhož seychelská policie našla nelegálně drženou pistoli.

Neměl za co utrácet

Finanční nouzí navzdory tvrzení českých bezpečnostních složek Radovan Krejčíř na ostrovech netrpěl. Ale ne proto, že by měl milióny na rozhazování, ale proto, že vlastně neměl za co utrácet.

Faktem ale je, že hlavní majetek - desítky miliónů, které už před lety ukryl před policií na švýcarská konta - potřeboval nějak spravovat. A to mu šlo ze Seychelských ostrovů těžko.

"Nemyslím, že jel do Jihoafrické republiky kvůli nedostatku peněz. Ale je fakt, že nějaké finanční operace možná potřeboval udělat, protože se musel starat o své majetky," míní Tomáš Pitr.

Navenek z role nevypadl

Navzdory skutečnosti hrál Radovan Krejčíř navenek do poslední chvíle roli spokojeného uprchlíka. Když mu volali novináři, zpravidla je hned informoval, že je právě na rybolovu, má se výborně a chystá se na nějakou výzamnou společenskou událost.

I své kontakty ale nadsazoval. Tvrdil například, že je osobní přítel syna tamního prezidenta. S tím měl ale společné v zásadě jen to, že si pronajal vilu, kterou původně obýval právě prezidentův syn. Navíc v době, kdy na Seychely přijel, neuměl se on, ani jeho manželka domluvit žádnou řečí.

"Je fakt, že přeháněl. Víme, že se cítil strašně dotčeně šéf místní policie, o kterém Krejčíř všude rozhlašoval, že ho má podplaceného. A místní úřady tvrdily, že to nebyla pravda," podotkl náměstek rozvědky Beroun.

Při vyprávění historek Krejčíř často ani nesladil noty se svými nejbližšími. Petr Hrubý například v Mf Dnes tvrdil, že pistoli, kvůli níž ho vyhostili, dostal Krejčíř darem právě od prezidentského syna. Sám Krejčíř ovšem mezitím přišel s jiným vysvětlením: "Půjčil mu ji náš známý důstojník sechychelské policie."

 

Právě se děje

Další zprávy