Krejčíř odmítá služby české ambasády v JAR

Sabina Slonková, Jakub Antoš
25. 4. 2007 11:55
Žádost o uvalení vazby je na cestě do Pretorie

Johannesburg - Radovan Krejčíř, kterého o víkendu zatkli jihoafričtí policisté ihned po jeho příletu do země, odmítá pomoc českých úřadů.

I to je jeden z důvodů, proč české velvyslanectví v jihoafrické Pretorii zatím oficiální oznámení o zadržení Krejčíře neobdrželo.

"Na naši žádost o informace k zatčení místní úřady odpověděly, že se prý Radovan Krejčíř necítí být českým občanem a nepřeje si, aby byli čeští diplomaté o jeho situaci informováni," řekl deníku Aktuálně.cz velvyslanec Jaroslav Siro.

Ministerstvo: Šance jsou vysoké

Krejčíře čeká za týden ve středu 2. května soud, který by měl rozhodnout, jak dlouho zůstane ve vazbě. Do té doby budou mít jihoafrické úřady k dispozici českou žádost o uvalení vazby.

"Žádost ministerstva spravedlnosti byla podle mých informací poslána již včera prostřednictvím kurýrní služby DHL. Já myslím, že ji dostaneme dnes odpoledne nebo nejpozději zítra ráno," očekává český ambasador.

Fakt, že není jasné, jestli je Krejčíř stále českým občanem, by podle analýz neměl hrát roli. Ministerstvo spravedlnosti prozkoumalo veškeré zákulisí Krejčířova případu a dospělo k závěru, že šance na vydání jsou velmi vysoké.

"Klíčové podle našeho názoru je, že jsme požádali o vydání na základě podezření z jeho trestní činnosti a byl vydaný mezinárodní zatykač. Nevíme, že by podobný zatykač uplatňovala nějaká jiná země. Stejně tak nemá pan Krejčíř občanství JAR, tudíž ty naše šance vidíme jako vysoké," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

V cele s místními vězni

Podmínky ve vězení, kde Krejčíř pobývá, diplomaté neznají. "Žádné informace, ani neoficiální, nemáme," dodal Siro. Krejčířův právník ale včera České televizi potvrdil, že zatčený podnikatel nemá vlastní celu. Je prý umístěn ve vazební věznici s ostatními místními vězni.

Televize také informavala o tom, že Krejčířův obhájce požádal soud v Johannesburgu o propuštění na kauci.

Důvody, proč Krejčíř do JAR vůbec z bezpečných Seychel vycestoval, zůstávají i nadále nejasné. Místní policie tvrdí, že se v Jihoafrické republice hodlal nejspíše usadit.

Naopak náměstek civilní rozvědky Jan Beroun Aktuálně.cz sdělil, že se chtěl na Seychely stoprocentně vrátit. Tomu nasvědčuje i skutečnost, že na ostrovech zanechal kromě manželky i syna Denise, na němž mu velmi záleželo. "Není ale přitom vyloučeno, že si chtěl vybudovat nové zázemí jinde, mimo Seychely. Z cesty, při níž byl zatčen, se ale podle našich poznatků hodlal vrátit," uvedl Beroun.

Rozvědka je přesvědčena, že z letiště v Johannesburgu měl naplánovanou další cestu do jiného jihoafrického města. A to kvůli svým aktivitám. "Kriminálním i nekriminálním," řekl bez bližších podrobností Beroun.

Krejčíř alias Egbert Jules Savy

Jak se vlastně Krejčíř dostal do Jihoafrické republiky? Včera, čtyři dny po zatčení Krejčíře začaly vyplouvat na povrch další detaily jeho "nepovedeného výletu" ze Seychelských ostrovů. Krejčíř neletěl do Johannesburgu přímou linkou. Na mezinárodní letiště O R Tamba přiletěl v sobotu v 17:15 z Madagaskaru.

Zpravodajský server IOL.co.za s odvoláním na místní policejní mluvčí napsal, že se Krejčíř prokázal falešným pasem na jméno Egbert Jules Savy. Informace serveru potvrdily Aktuálně.cz i české bezpečnostní složky s tím, že Krejčíř byl před svým zatčením na cestě několik dní.

 

Právě se děje

Další zprávy