Jihoafrický novinář o propuštění Krejčíře: Šokující

Zdeněk Mihalco
7. 6. 2007 13:58
Kde je Krejčíř? Nikdo neví
Kam má Krejčíř namířeno?
Kam má Krejčíř namířeno? | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Praha/Johannesburg - Uprchlý český miliardář Radovan Krejčíř se stále skrývá na neznámém místě.

"Do zítřka se asi nedozvíme žádné nové zprávy," sdělil dnes Aktuálně.cz jihoafrický novinář Alex Eliseev, který o kauze píše do deníku The Star.

"Nikdo absolutně nemá tušení, kde by se mohl v současné době nacházet, pravděpodobně ani úřady a policie," dodal novinář, který označuje propuštění Krejčíře za "šokující".

Krejčířův právník Hugo van der Westhuizen místo pobytu Krejčíře nechce sdělit. V rozhovoru pro list The Star řekl, že jakékoli obavy, že by Krejčíř uprchl, jsou "zcela nepodložené".

Státní prokurátorka Beverley Edwardsová včera řekla agentuře ČTK, že po Krejčířovi policisté stále pátrají, přestože ho minimálně do pátku nemohou zatknout.

Teprve v pátek se totiž bude projednávat návrh Krejčířových obhájců na to, aby soud zakázal policii opětovné zadržení jejich klienta.

Chyba jihoafrických úřadů

Uprchlý podnikatel se dostal z vězení na svobodu v pondělí. Jeho advokáti přesvědčili soud, že do čtyřicetidenní lhůty k dodání dokumentů z České republiky k žádosti o vydání se započítávají i volné dny. Prokuratura se domnívala, že se počítají jen dny pracovní, a podle toho dala instrukce i českým partnerům. Policie měla Krejčíře na pokyn prokuratury znovu zatknout na základě dalšího zatykače, ale neudělala to.

Když příslušníci Interpolu po pondělním rozhodnutí soudu přišli do vězení, aby právě propuštěného Krejčíře znovu zatkli, správa věznice jim údajně sdělila, že je to zbytečné, protože se vězni po šestnácté hodině nepropouštějí; měli údajně přijít až druhý den ráno.

Krejčířovi obhájci ale propuštění svého klienta přesto dosáhli.

Novinář Alex Eliseev nechce spekulovat, kdo konkrétně je za propuštění Krejčíře odpovědný. "Zatím nelze přesně říct, kde se stala chyba," tvrdí.

Opozice: Může za to Pospíšil

Podle české opozice může za propuštěšní Krejčíře české ministerstvo spravedlnosti. Ministerstvo podle představitelů zejména sociální demokracie zbytečně protahovalo podání žádosti jihoafrické straně o vydání Krejčíře.

Přečtěte si: Pospíšilovo křeslo se hýbe, říká opozice 

Ministr Jiří Pospíšil však tvrdí, že na vině není jeho úřad, ale jihoafrická justice, protože od ní má doklad, že žádost o vydání je třeba podat do 19. června.

ČSSD chce ověřit, jestli Pospíšilovi lidé chybovali, nebo ne. "My budeme chtít, aby se tato věc řešila na parlamentní půdě. A také budeme na mimořádném jednání příslušného výboru, které iniciujeme ještě běhém této schůze, požadovat, aby nám ministři doložili postup, který jejich podřízení zvolili," řekl na dnešní tiskové konferenci sociálně demokratický poslanec Jeroným Tejc.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy