Krejčířův švindl nevyšel. Čepro ubránilo stamiliony

Tomáš Fránek
4. 3. 2008 17:25
Ústavní soud státní firmě zachránil 348 milionů
Foto: Ondřej Besperát

Brno - Strategický státní podnik Čepro, který skladuje státní rezervy pohonných hmot, se zatím ubránil dalšímu útoku na vyplacení stamilionů korun ze svých účtů.

Ústavní soudci se totiž firmy zastali ve sporu o 348 milionů korun, které chce po Čepru společnost M-Port.

A ústavní soudci rozhodli, že postupem Městského i Vrchního soudu v Praze, které platebním rozkazem nařídily Čepru stamiliony zaplatit, byla porušena ústavou zaručená práva státní firmy na soudní ochranu.

Soudy se měly zabývat pozadím transakcí a ověřovat důsledně, zda Čepro o dění kolem pohledávek ví.

Stojí za tím Krejčíř

Celý problém v tomto případu je v tom, že se kdesi v podniku ztratily obsílky od soudu. A firma se tak neměla možnost u soudu bránit, vůbec nevěděla, že nějaký platební příkaz existuje.

Autorství celého unikátního podvodu policie připisuje uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi, který operaci se ztracenými obsílkami vymyslel a financoval tak, aby mohl z Čepra vysát miliardy.

Právě kvůli Radovanu Krejčířovi se celý spor táhl velmi dlouho. Soud chtěl totiž nejdřív vyčkat na došetření souvisejících kauz. Nakonec ale policie oznámila, že nemůže vyšetřování ukončit, dokud se nerozhodne o možnosti stíhat Krejčíře jako uprchlého a ústavní soudci se rozhodli nečekat.

Jediným potrestaným je zatím doručovatel v Čepru, který přišel o práci. A rovněž pracovnice podatelny Ivana Skopcová, která obsílky od soudu měla prokazatelně jako poslední v ruce.

Bitva za miliony

Krejčíř využil její tehdejší tíživé životní situace a podle policie ji přiměl, aby obálky "ztratila".

Pohledávka má kořeny v roce 1996, kdy Čepro převzalo k uskladnění pohonné hmoty pro firmu Bena, která pak zásoby prodala firmě Tukový průmysl.

Podle firem, které si peníze postupně nárokovaly, Čepro pohonné hmoty nezaevidovalo a nevydalo, a tak způsobilo majiteli velkou škodu. Tukový průmysl v roce 2002 prodal vlastnické právo k zásobám firmě Saffron Trading Consultants se sídlem na Kypru, která o tři týdny později převedla pohledávku na společnost M Port.

V roce 2004 vydal Městský soud v Praze bez vědomí Čepra platební rozkaz, v němž uložil podniku povinnost pohledávku zaplatit. Na dodejce je sice razítko Čepra a nečitelný podpis, ale v knize došlé pošty záznam chybí. Podle obhajoby Čepra dodejku asi schovala Skopcová. Podnik se tak nemohl podat proti platebnímu rozkazu odpor a uplatnit námitku, že nárok je již promlčený.

M-Port není jedinou firmou, která chce po Čepru velké peníze. Miliardy korun chtějí firmy Venturon Investment nebo Tukový průmysl.

Čepro už vyhrálo dva soudní spory o téměř třímiliardovou pohledávku Tukového průmyslu, Ústavní soud se firmy loni na začátku prosince zastal ve sporu o úhradu 2,6 miliardy pro Venturon Investment.

Právní bitva ale Čepro stojí desítky milionů korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy