Sankt Ingbert - Aspoň k něčemu se dají využít špatné zuby: Konsorcium evropských výzkumných institucí vyvíjí dávkovač léků umístěný v ústech v zubní protéze. Uvolní tolik medikamentu, kolik ho nemocný opravdu potřebuje.
Někteří pacienti potřebují dostávat lék v přesných dávkách. Když se uvolňuje ze spolknuté tabletky, jež se pomalu rozpouští ve střevech, nemusí být dávkování úplně precizní. Proto se vědci inspirovali zřejmě zprávami o jedu, který měli špióni uschovaný ve falešném zubu.
Do zásobníku v umělém zubu, ovšem o velikosti dvou stoliček, vloženém vzadu do dásně umístili malinký dávkovač léků. Sliny z jedné strany rozpouštějí léčivou látku uloženou v kanálku, která se tak uvolňuje do úst.
Dvě malá čidla v protéze stále měří koncentraci léku ve slinách. Podle situace dávají signály k většímu otevření nebo naopak uzavření záklopky v kanálku s lékem.
Když je po několika týdnech lék vyčerpán, zásobník na to upozorní signálem vyslaným k dálkovému ovladači. A pacient si jej zajde k zubaři doplnit.
Klinické zkoušky tohoto dávkovače léků začnou ještě letos, informoval ve zprávě pro média Fraunhoferův ústav pro biomedicínskou techniku v německém Sankt Ingbert, který pro zařízení sestavuje senzory, elektroniku a dálkové ovládání, jímž se dá dávkování rovněž měnit.
Čtěte také: