Minikamera na dálkové ovládání dokáže vyšetřit střeva

Jan Červenka
15. 6. 2008 0:00
Tělísko velikosti větší piluky pořídí detailní snímky
Pilulku s kamerou pacient bez obtíží spolkne. Po osmi hodinách vyjde přirozenou cestou.
Pilulku s kamerou pacient bez obtíží spolkne. Po osmi hodinách vyjde přirozenou cestou. | Foto: IBMT

Hamburk/Londýn - Kamera velikosti větší pilulky, která slouží  k vyšetřování trávicího traktu, byla veřejnosti představena již v roce 2002. Vědci však pokročili: nyní je možné pohyb tohoto zařízení dokonce dálkově ovládat.

Kamera se používá například při vyšetřování pacientů s vnitřním krvácením, u nichž nelze diagnózu stanovit běžnými metodami. Poté, co ji pacient spolkne, projde po zhruba osmi hodinách trávicím traktem, který vyfotografuje a vyjde ven. Problémem bylo, že se její pohyb nedal kontrolovat.

Proti rakovině jícnu

To se rozhodli změnit vědci z Izraelské nemocnice v Hamburku, londýnské  Royal Imperial College a výrobce kamery, izraelská společnost Given Imaging  spolu s výzkumníky z německého Fraunhoferova institutu biomedicínského inženýrství (IBMT) ze Sankt Ingbert.

"Díky systému, který jsme vyvinuli, bude možné zastavit kameru v jícnu a pohybovat s ní nahoru a dolů, nebo měnit její úhel podle potřeby," říká Frank Volke, vedoucí výzkumného týmu. "To lékařům umožní precizně vyšetřit úsek mezi jícnem a žaludkem. V něm se nachází svěrač, který, pokud nepracuje správně, propouští žaludeční šťávy zpět do jícnu. To může dlouhodobě vést až k rakovině jícnu," dává příklad Volke.

Magnetické ovládání

Jak tedy dálkové ovládání funguje? "Vyvinuli jsme magnetické zařízení zhruba o velikosti tabulky čokolády. To bude vyšetřující lékař držet u těla pacienta  a kamera bude přesně kopírovat pohyby tohoto ovladače," vysvětluje Volke.

Nové zařízení se konstrukčně podobá svému předchůdci s názvem M2A. Tvoří je kamera, vysílač, který posílá snímky "ven", baterie a několik speciálních diod, které se rozzáří vždy při snímkování, čímž vlastně nahrazují fotoblesk. Jedna z těchto pilulek již prošla testem, při němž ji vědci bez problémů udrželi v jícnu zhruba deset minut, i přesto, že pacient při vyšetření neležel, ale seděl.

Čtěte také:
Mobilní telefon pomůže léčit nádory. Chudým
Terminátorův bratr se uplatní v medicíně i ve válce

 

Právě se děje

Další zprávy