Mobilní telefon pomůže léčit nádory. Chudým

Josef Tuček
16. 5. 2008 7:12
Přenos dat umožní vyšetřit pacienta daleko od nemocnice

Berkeley - Mobilní telefony jsou obvykle spojovány s podezřením, byť nedoloženým, že jejich mikrovlnné záření může způsobit vznik nádoru. Mohou však naopak pomoci nádor odhalit.

Právě prostřednictvím mobilu je totiž možné i z odlehlých končin odesílat k vyhodnocení důležitá medicínská měření.

Nedostupné pro chudé

Rentgen, ultrazvuk, vyšetření magnetickou rezonancí a další zobrazovací techniky jsou ve vyspělých zemích běžné téměř v každé nemocnici. Podle Světové zdravotnické organizace k nim však nemají přístup zhruba tři čtvrtiny obyvatel světa.

Profesor Boris Rubinsky z Kalifornské univerzity v Berkeley, který přednáší i na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, proto přišel s nápadem: v chudých končinách je možné alespoň některá zdravotnická data sejmout jednodušším a levnějším způsobem a poslat je k analýze tam, kde k tomu přístroje mají.

Postup popsal v odborném časopise Public Library of Science ONE.

Elektřina vyšetřuje

V tiskové zprávě Kalifornské univerzity k tomu dodal, že darování lékařského přístroje do chudého regionu nemusí být vždycky tím nejlepším řešením: "Více než polovina lékařských přístrojů v rozvojových zemích zůstává nevyužita nebo je porouchána, protože je příliš složité nebo drahé udržovat je v chodu a opravovat," tvrdí Rubinsky.

Jak by měl nový přístup vypadat, ukázal profesor Rubinsky se svými kolegy na příkladu zobrazovací techniky zvané elektrická odporová tomografie. Ta je založena na principu, že nemocné tkáně mají jiné fyzikální vlastnosti a vedou elektrický proud jinak než tkáně zdravé.

K  tělu pacienta se připojí elektrody, jež přivádějí slabý elektrický proud a zjišťují, jaký odpor mu která část těla klade. Z údajů se pak dá určit, jestli stály proudu v cestě svaly, tuková tkáň, nebo třeba nádor.

Podstatné u aparatury profesora Rubinského je, že zjištěné údaje v základní, nezpracované formě odešle obsluha přístroje pomocí mobilního telefonu ke zpracování do dobře vybaveného pracoviště ve vzdáleném městě. Případně i do jiných končin světa, třeba do USA nebo Evropy. "Velikost dat je pouhých šest kilobytů, což je směšně málo," konstatuje jeden z členů výzkumného týmu Yair Ganot.

Méně přesné, ale spolehlivé

Měření sice není tak přesné, jaké by bylo s využitím technického vybavení dobré nemocnice. Nicméně pořád vychází jako velmi spolehlivé. A hlavně: je určitě lepší než vůbec nic.

Tímto způsobem je například možné najít nádor o rozměru jednoho centimetru. Což je obvykle pořád dostatečně malá velikost, aby bylo možné poslat nemocného na léčení.

Metoda i pro ultrazvuk a rentgen

Rubinsky a jeho tým předpokládají, že podobně by se dala v terénu sbírat také data z vyšetření ultrazvukem anebo rentgenem.

Zapotřebí by byly jen základní snímače, a dále mobilní telefon schopný přenášet multimediální zprávy (MMS) a vyškolená, nikoli však nezbytně medicínsky vzdělaná obsluha. Grafické zobrazení údajů třeba do podoby rentgenového snímku a jeho odborné vyhodnocení by už bylo úkolem vzdálené dražší techniky a lékařů.

Výzkumný tým zatím předvedl jen ukázkový přístroj. Jestli postup zaujme humanitární organizace a zdravotnické úřady chudých zemí a skutečně pomůže nemocným, se teprve ukáže.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy