Po útocích migrantů vyhřezla nenávist. Běženci ale v Německu kriminalitu nezvyšují

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 8. 2018 18:35
Chemnitz se od neděle potýká s masovými protiuprchlickými demonstracemi, které vyvolala vražda německého občana. Policie z činu obvinila dvojici přistěhovalců z Iráku a Sýrie. Podobné incidenty, které vedly mimo jiné ke kritice německé kancléřky Angely Merkelové a její migrační politiky, zažila v minulosti i jiná německá města. Připomeňte si je.
Protiuprchlická demonstrace v Heidenau, srpen 2015
Protiuprchlická demonstrace v Heidenau, srpen 2015 | Foto: ČTK

Heidenau

Před třemi lety pohltily protiuprchlické protesty město Heidenau v Sasku. V srpnu 2015 se tu zprvu poklidná demonstrace proti přijímaní běženců zvrhla v  násilnosti. Její účastníci včetně příznivců krajní pravice původně protestovali proti očekávanému příjezdu asi 250 běženců do vybudovaného městského uprchlického centra.

Demonstrace se poté vyhrotila. Dav zablokoval příjezdovou silnici a násilnosti si vyžádaly asi třicítku zraněných, převážně policistů. 

Nepokoje se opakovaly i v dalších dnech. To vše v době, kdy se Německo potýkalo s mimořádným příchodem běženců.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy