Němec zaútočil bombami na mešitu v Drážďanech, dostal téměř 10 let vězení

ČTK ČTK
31. 8. 2018 16:32
Jedenatřicetiletý Nino K. byl za útok dvěma bombami na mešitu v Drážďanech uznán vinným z pokusu o vraždu a závažné žhářství.
Soud - Ilustrační foto.
Soud - Ilustrační foto. | Foto: iStock

Berlín - Téměř desetiletý trest odnětí svobody dostal v pátek od soudu v Drážďanech jedenatřicetiletý Němec, který v roce 2016 zaútočil bombami na mešitu a konferenční centrum v tomto východoněmeckém městě.

Výbuchy tehdy nikoho nezranily, soud ho ale i tak uznal vinným z pokusu o vraždu a ze zvláště závažného žhářství.

Dvojice improvizovaných bomb vybuchla 26. září 2016, tedy jen několik dní předtím, než se v hlavním městě Saska uskutečnily oslavy německého znovusjednocení.

Policie od začátku vycházela z toho, že motivem útočníka byla xenofobie, což se nakonec potvrdilo. Nino K. své názory dával otevřeně najevo, třeba jako řečník protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které v Drážďanech vzniklo.

Muž, který byl zatčen v prosinci 2016, se k činům přiznal, tvrdil ale, že nechtěl zabíjet. Obžaloba pro něj požadovala trest ve výši deseti let a devíti měsíců odnětí svobody, soud se nakonec rozhodl pro devět let a osm měsíců.

Výbuch bomby před drážďanskou mešitou budovu poničil. Imámovi, jeho manželce a dětem, kteří byli v době exploze uvnitř, se nic nestalo. Podle odborníků to byla šťastná náhoda.

Video: Demonstrace v Chemnitz pokračují

Demonstrace v Chemnitzu pokračují i ve čtvrtek | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy